Jednou vetou

Trump označil svoju cestu do Singapuru za mierovú misiu

Americký prezident Donald Trump (vpravo) počas tlačovej konferencie na summite G7 v Québecu 9. júna 2018

foto: TASR/AP

Blížiaci sa samit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v Singapure je podľa šéfa Bieleho domu jedinečnou príležitosťou pre KĽDR. Trump to vyhlásil v sobotu na samostatnej tlačovej konferencii v kanadskom La Malbaie, kde vrcholí dvojdňový samit skupiny G7.

Pozrite sa na hotel, kde sa stretnú Kim a Donald. Tu ich nebude nič vyrušovať!

Dodal, že stretnutie s Kimom „dopadne veľmi dobre“, pričom vodca KĽDR je pripravený spraviť pre svoj ľud „niečo veľmi pozitívne“, cituje Trumpa agentúra AP. Svoju cestu na historický samit, ktorý sa uskutoční v utorok, označil prezident USA za „mierovú misiu“. Trump zároveň avizoval, že z kanadského stretnutia odíde o niekoľko hodín predčasne.

Ďalšou záležitosťou, o ktorej sa Trump zmienil na tlačovej konferencii, bolo opätovné prijatie Ruska do skupiny G7. Podľa neho by to prospelo všetkým krajinám. „Snažíme sa o mier vo svete, nechceme sa s nikým zahrávať,“ zdôraznil. Rusko bolo vylúčené v roku 2014 pre anexiu Krymu a podporu proruských povstalcov na Ukrajine.

Trump odíde zo samitu skupiny G7 predčasne, vyhne sa environmentálnym rozhovorom

Trump tiež varoval zahraničné krajiny, aby nepristupovali k recipročným opatreniam voči USA po tom, ako Washington uvalil colné tarify na dovoz ocele a hliníka z Kanady, EÚ a Mexika. „Ak podniknú protiopatrenia, spravia veľkú chybu,“ vyhlásil Trump. Dodal, že USA sú „veľmi blízko“ dosiahnutia novej Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Americký prezident na záver tlačovej konferencie – svoje prvej sólovej za vyše roka – obhajoval rozhodnutie neustále kritizovať tlač, a to domácu i zahraničnú. Novinárom povedal, že „vymyslel výraz fake news – falošné správy“, pretože mnohé americké médiá sú podľa neho „veľmi nečestné“. Túto stratégiu prevzali aj ďalší svetoví lídri.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia