Jednou vetou

Trump oznámil, že rozhovory o summite s Kim Čong-unom idú „veľmi dobre“

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

foto: koláž Hlavne.sk

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že rozhovory o jeho prípadnom summite s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom prebiehajú "veľmi dobre".

Trump podľa tlačovej agentúry AP novinárom povedal, že minister zahraničných vecí Mike Pompeo uskutočňuje „veľmi dobré stretnutia“. Prezident je podľa svojich slov presvedčený, že Severokórejčania zrejme prídu do Washingtonu v piatok a „odovzdajú mi list od Kim Čong-una“.

Šéf Bieleho domu poznamenal: „Uvidíme, čo sa stane.“ Trump ešte dodal: „Dúfajme, že budeme mať to stretnutie dvanásteho.“ Prezident aj na Twitteri napísal: „Stretnutia so Severnou Kóreou sú veľmi dobré.“

Lavrov sa stretol s Kim Čong-unom, pozval ho na návštevu Ruska

Osud historického summitu Trumpa s Kimom, plánovaného na 12. júna v Singapure, bol niekoľko dní ako na hojdačke – Trump ho minulý týždeň zrušil, ale potom rýchlo oznámil, že by sa mal predsa len uskutočniť. Na summite by sa mali viesť diskusie o denuklearizácii Severnej Kórey.

Rozhovory, o ktorých Trump vo štvrtok informoval novinárov, vedie Pompeo v New Yorku s bývalým šéfom severokórejskej rozviedky Kim Jong-čcholom. Stretol sa s ním už v stredu večer miestneho času a absolvoval s ním spoločnú večeru.

Diplomati absolvujú celkovo dvojdňové rokovania zamerané na záchranu summitu prezidenta Trumpa a Kima v Singapure.

Britská premiérka chce Trumpovi navrhnúť, aby sa vyhol Londýnu

Kim Jong-čchol, všeobecne považovaný za pravú ruku vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), pricestoval do New Yorku čínskou leteckou spoločnosťou Air China z Pekingu. Ide o najvyššie postaveného činiteľa KĽDR, ktorý zavítal do Spojených štátov za uplynulých takmer 20 rokov.

Historický summit USA-KĽDR bol pôvodne naplánovaný na 12. júna, avšak Trump stretnutie zrušil vzhľadom na „nepriateľskú“ rétoriku Pchjongjangu voči USA. Singapurský summit by bol prvým stretnutím úradujúcich lídrov oboch krajín.

Americkí diplomati sa medzitým stretli so severokórejskými vyslancami v demilitarizovanej zóne (DMZ) medzi oboma Kóreami, zatiaľ čo iní americkí diplomati pricestovali do Singapuru so zámerom pripraviť pôdu pre júnový summit.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia