Jednou vetou

Trump po stretnutí s Kardashianovou omilostil ženu odsúdenú na doživotie

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump odpustil v stredu zvyšok trestu 63-ročnej Alice Marie Johnsonovej, ktorá bola v minulosti odsúdená na doživotie pre drogovú trestnú činnosť a vo väzení doposiaľ strávila takmer 22 rokov. S odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu o tom informovala agentúra DPA.

Za omilostenie Johnsonovej lobovala minulý týždeň priamo u prezidenta televízna hviezda Kim Kardashianová, ktorá sa k príbehu Johnsonovej dostala prostredníctvom krátkeho videa zverejneného na sociálnych sieťach. V súčasnosti už prababička Johnsonová ju následne zaujala natoľko, že sa angažovala za jej prepustenie.

Johnsonová podľa stredajšieho vyhlásenia Bieleho domu „prijala zodpovednosť za svoje správanie v minulosti a vyše dve desaťročia bola príkladnou väzenkyňou“.

Donald Trump a vodca Kim Čong-un sa stretnú v hoteli Capella

Johnsonovú zadržali v roku 1996 spoločne s ďalšími 15 osobami. Obvinená bola s členstva v gangu pašerákov kokaínu, pričom ju usvedčili z deliktov súvisiacich s držbou a praním špinavých peňazí, informovala spravodajská stanica BBC. Išlo o jej prvý drogový delikt, navyše nesúvisiaci s násilím.

Kardashianová správu o jej omilostení prijala s nadšením a reagovala na ňu viacerými príspevkami na sociálnej sieti Twitter. „VÔBEC NAJLEPŠIA SPRÁVA!!!“ napísala v tweete bezprostredne po oznámení Bieleho domu.
Správu privítala aj ľudskoprávna organizácia Americká únia občianskych slobôd (ACLU). Zároveň Trumpa vyzvala, aby zmiernil trest aj ďalším väzňom, ktorí boli podobne ako Johnsonová odsúdení na dlhoročné tresty a nespáchali nijaké násilné trestné činy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia