Jednou vetou

Trump po útoku vo Francúzsku vyzval na silnejšie opatrenia proti IS

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že rukojemnícka dráma, ktorá sa odohrala vo francúzskom meste Trebes a vyžiadala si štyri obete, poukazuje na potrebu silnejších opatrení v boji proti extrémistickej skupine Islamský štát, vrátane lepšej ochrany hraníc.

Ako informovala agentúra AP, Trump v nedeľu na sociálnej sieti Twitter napísal: „Francúzsko vzdáva poctu veľkému hrdinovi,“ pričom narážal na podplukovníka francúzskej žandermérie Arnauda Beltrama, ktorý „zomrel po tom, ako sa vymenil s rukojemníkom, počas útoku, za ktorý sa prihlásil IS“.

Ďalej uviedol, že v boji proti Islamskému štátu sa na celom svete ukazuje „veľa statočnosti“. Dodal však, že „sú potrebné ešte silnejšie opatrenia, a to najmä na hraniciach“.

Prezident USA pritom v sobotu odsúdil „násilné činy útočníka a každého, kto mu poskytol pomoc“. Francúzskemu prezidentovi zároveň na Twitteri vyjadril spolupatričnosť, keď napísal: „Sme s tebou, Emmanuel Macron!“.

Americký líder a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa majú stretnúť 24. apríla vo Washingtone, pričom pôjde o Macronovu prvú štátnu návštevu u Trumpa počas jeho pôsobenia v Bielom dome.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike