Jednou vetou

Trump po zverejnení záverov Muellera: Amerika je najúžasnejšie miesto na Zemi

Donald Trump

foto: TASR

Americký prezident Donald Trump označil v nedeľu Spojené štáty za "najúžasnejšie miesto na Zemi" po tom, čo ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller nenašiel dôkazy o tom, že by sa tím súčasného šéfa Bieleho domu pred voľbami v roku 2016 "spolčil" s Ruskom alebo že by s ním "koordinoval" svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Išlo o zatiaľ jediné vyjadrenie Trumpa po návrate do Washingtonu zo svojho sídla na Floride. „Chcem vám len povedať, že Amerika je to najúžasnejšie miesto na Zemi, to najúžasnejšie miesto na Zemi,“ uviedol prezident. Ešte pred odletom z Floridy napísal na Twitteri, že závery Muellerovho vyšetrovania, zhrnuté v nedeľňajšom liste ministra spravodlivosti Williama Barra, predstavujú „úplné a absolútne očistenie“.

V podobnom duchu sa medzitým vyjadril aj americký viceprezident Mike Pence, podľa ktorého by mal spomínané závery „privítať každý Američan, ktorý má v láske pravdu a integritu volieb“. Pence označil zverejnenie výsledku Muellerovho vyšetrovania za „úžasný deň pre Ameriku“, ako aj pre Trumpa a jeho vládu.

Mueller neodhalil spolčenie Trumpa s Ruskom pred voľbami v roku 2016

Minister Barr v liste adresovanom americkému Kongresu i verejnosti zhrnul najdôležitejšie závery správy, ktorú mu doručil Mueller. Ten podľa Barra nenašiel dôkazy o tom, že by sa americký republikánsky prezident Donald Trump alebo jeho spolupracovníci „spolčili“ s Ruskom alebo že by s ním „koordinovali“ svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

Mueller tiež posudzoval, či sa Trump pokúšal mariť vyšetrovanie. V tejto súvislosti však podľa Barra vyšetrovateľ nedospel k definitívnej odpovedi: Trumpa viny nezbavil ani nedospel k záveru, že by sa tohto trestného činu skutočne dopustil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia