Jednou vetou

Trump pochválil dobré vzťahy s Putinom

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky počas bileterálneho stretnutia na dvojdňovom summite krajín G-20 v japonskej Osake 28. júna 2019

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v piatok pred schôdzkou s ruským partnerom Vladimirom Putinom na dvojdňovom summite skupiny G20 v japonskom meste Osaka povedal, že s ním má "veľmi, veľmi dobrý vzťah".

„Je to pre mňa veľká česť byť s prezidentom Putinom,“ cituje Trumpa agentúra AFP. „Máme veľmi, veľmi dobrý vzťah,“ dodal prezident USA. Novinárom však odmietol poskytnúť bližšie informácie o obsahu rokovania.

Rada federácie schválila Putinov zákon o odstúpení Ruska od zmluvy INF

Keď sa jeden z novinárov Trumpa spýtal, či Putinovi povie, aby sa Rusko nemiešalo do prezidentských volieb v USA v roku 2020, prezident odpovedal: „Samozrejme, že áno“.

Potom sa obrátil k Putinovi a povedal: „Prosím, nezasahujte do volieb„. Putin reagoval podobne, píše agentúra AP. Trump sa s ruským prezidentom naposledy stretol v júli 2018 v Helsinkách, pripomína AFP.

Vyšetrovateľ Mueller súhlasil s verejným vypočúvaním v Kongrese

Špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller v marci ukončil 22 mesiacov trvajúce vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016. Podľa záverov Muellerovej správy, ktoré zverejnilo americké ministerstvo spravodlivosti, sa volebný tím súčasného prezidenta Trumpa nedopustil spolčenia s Ruskom. V druhej skúmanej záležitosti — podozrení z marenia vyšetrovania prezidentom — však Mueller nedospel k jednoznačnému záveru.

Trump výsledky Muellerovho vyšetrovania podľa AFP označil za „úplné očistenie“, stále však čelí kritike od svojich protivníkov za pretrvávajúce nepriehľadné vzťahy s Putinom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia