Jednou vetou

Trump pochválil Kimovo rozhodnutie odložiť plány útoku na ostrov Guam

Americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR Kim Čong-un

Foto: archívne, TASR/AP

Prezident USA Donald Trump v stredu pochválil severokórejského vodcu Kim Čong-una za jeho „veľmi múdre a logické rozhodnutie“, keď zatiaľ odložil plány útoku na americký tichomorský ostrov Guam.

Trump vo svojom tweete dodal, že „iná možnosť by bola katastrofálna a neprijateľná“.

Kim počas utorkovej inšpekcie strategických síl armády KĽDR vyhlásil, že je pripravený vyčkať, ako budú Spojené štáty postupovať ďalej, a až potom prípadne vydá rozkaz na raketovú skúšku.

Američanom pritom poradil, aby zvážili všetky plusy a mínusy svojho konania a pochopili, že konfrontácia nie je výhodná pre žiadnu zo strán. Dodal, že v záujme zníženia napätia a odvrátenia vojenského konflikt Spojené štáty musia „skoncovať s provokovaním a nechať nás na pokoji“.

Výmena ostrých vyhlásení medzi KĽDR a USA v posledných týždňoch výrazne vystupňovala napätie na Kórejskom polostrove. KĽDR sa vyhrážala vypálením balistických rakiet do oblasti ostrova Guam, kde sa nachádza americká letecká základňa Andersen a námorná základňa Apra Harbor.

Prezident Trump po týchto vyhláseniach avizoval, že ak Pchjongjang uskutoční svoju hrozbu, stretne sa s nebývalou „ráznosťou a hnevom“.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi