Jednou vetou

Trump poďakoval Kimovi za prepustených väzňov

Americký prezident Donald Trump sa zdraví s troma Američanmi, ktorých prepustila z väzenia Severná Kórea na Andrewsovej leteckej základni pri Washingtone 10. mája 2018

foto: TASR/AP

Prezident USA Donald Trump privítal vo štvrtok na Andrewsovej leteckej základni pri Washingtone troch Američanov, ktorých prepustila z väzenia Severná Kórea. Trojicu mužov priviezlo do vlasti vojenské lietadlo typu Boeing C-40 Clipper vybavené zdravotníckym zariadením.

Bývalých väzňov prepravia do vojenského zdravotníckeho strediska Walter Reed National Military Medical Center na zhodnotenie ich stavu a liečbu. „Chceme poďakovať Kim Čong-unovi,“ povedal Trump, ktorého cituje agentúra AP.

Prepustení väzni z KĽDR: Konečne ideme domov, ďakujeme

Všetci traja muži – akademici Kim Hak Song a Tony Kim a podnikateľ Kim Dong Chul – majú kórejský pôvod a v KĽDR boli väznení za údajnú špionáž a „nepriateľské skutky“. Trojicu Američanov uväznili severokórejské úrady v rokoch 2016 a 2017. Minulý týždeň ich presunuli z pracovného tábora do hotela v Pchjongjangu.

Väzňov prepustili v stredu počas návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea v KĽDR, ktorý tam rokoval o detailoch pripravovaného summitu Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una. Pompeo sa vrátil samostatným lietadlom, na základni sa pripojil k Trumpovi, prvej dáme Melanie a viceprezidentovi Mikeovi Penceovi s manželkou.

Trump vylúčil, že sa s Kimom stretne v demilitarizovanej zóne medzi Kóreami

Podľa pozorovateľov kládol Pchjongjang veľký dôraz na podmienky trojice väzňov so zámerom vyhnúť sa opakovaniu prípadu Otta Warmbiera, mladého Američana, ktorého uväznili v KĽDR po tom, ako v roku 2016 ukradol zo svojej hotelovej izby v Pchjongjangu propagandistický plagát. Zomrel šesť dní po tom, ako sa vlani v júni vrátil do USA v bdelej kóme.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia