Jednou vetou

Trump poďakoval Kimovi za vrátenie pozostatkov amerických vojakov

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump poďakoval v piatok severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi za "dodržanie sľubu" v podobe repatriácie ostatkov padlých amerických vojakov, ktoré sa nachádzali v Severnej Kórei od skončenia kórejskej vojny z rokov 1950-1953. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Kim prisľúbil takýto krok počas júnového historického stretnutia s Trumpom v Singapure. Americká armáda dopravila v piatok letecky zo severokórejského Wonsanu na základňu Pchjongtchek v Južnej Kórei prvých 55 truhiel, v ktorých sa majú nachádzať ostatky padlých Američanov. Po stredajšom pietnom obrade ich majú ďalej presunúť na územie štátu Havaj, kde bude prebiehať overovanie.

Severná Kórea začala likvidovať zariadenia v kozmodróme Sohe

Repatriáciu ostatkov privítal v piatok aj americký minister Jim Mattis, podľa ktorého tento krok prispeje k „pozitívnemu tónu“ v diplomacii týkajúcej sa iných záležitostí, ako je úsilie o denuklearizáciu Kórejského polostrova. Dodal, že sa zvažuje vyslanie dodatočných pátracích tímov do Severnej Kórey, aby tam lokalizovali ďalšie ostatky Američanov.

Piatkový prevoz truhiel je podľa AP vôbec prvým „hmatateľným“ výsledkom júnového stretnutia Trumpa s Kimom, do ktorého boli vkladané veľké očakávania. Uskutočnilo sa navyše v deň, keď si obe Kórey a Spojené štáty pripomínajú 65. výročie podpísania prímeria, ktoré ukončilo kórejskú vojnu.

Odhaduje sa, že v kórejskej vojne zahynuli milióny ľudí vrátane 36.000 amerických vojakov. Približne 7700 amerických vojakov je od tohto konfliktu nezvestných, pričom sa predpokladá, že telesné pozostatky 5300 z nich sa stále nachádzajú na území Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi