Trump podpísal zákon o daňovej reforme

Donald Trump pred podpisom daňovej reformy. Washington 22. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump podpísal v piatok návrh zákona považovaný za najrozsiahlejšiu daňovú reformu v USA za posledných takmer 30 rokov.

Trump tak splnil svoj predvolebný sľub zníženia daní z príjmu pre jednotlivcov i firmy a pripísal si tiež prvé veľké legislatívne víťazstvo od svojho januárového nástupu do funkcie, uviedla agentúra DPA.

Trumpova daňová reforma je definitívne schválená, senát ju opäť odobril väčšinou

Podľa amerických médií sa očakávalo, že Trump republikánmi navrhovanú legislatívu podpíše až v januári na oficiálnej ceremónii. Americký prezident však v piatok novinárom v Oválnej pracovni povedal, že sa tak rozhodol urobiť už pred vianočnými sviatkami, ktoré strávi vo svojom sídle na Floride.

„Tu je ten zákon. Sme naňho veľmi hrdí,“ povedal Trump. „Bude veľmi dobrý pre americký ľud, fantastický pre ekonomiku,“ dodal.

Trump siaha na prvé legislatívne víťazstvo, republikáni dospeli k finále daňovej reformy

Legislatívu tento týždeň odobrili obe komory amerického Kongresu, v ktorých majú väčšinu práve republikáni.
Balík za 1,5 bilióna dolárov bude znamenať výrazné zníženie daní pre podniky i bohatých a o niečo menšie úľavy pre rodiny so strednými a nízkymi príjmami. Daňové úľavy pre podniky začnú v súlade s legislatívou platiť v januári, pričom zamestnanci tieto zmeny vo svojich výplatách pocítia vo februári. Reforma zníži dane firmám z 35 na 21 percent.

Môže vás zaujímať

Generálny advokát radí, aby sa súd EÚ nezaoberal slovinsko-chorvátskym sporom