Jednou vetou

Trump podporu referenda na východe Ukrajiny nezvažuje

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa "neuvažuje o podpore" možného referenda na východe Ukrajiny. Oznámil to v piatok podľa agentúry AP hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady Garrett Marquis.

Biely dom sa takto vyjadril po tom, ako ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov krátko predtým oznámil, že Trump a ruský prezident Vladimir Putin diskutovali na pondelkovom summite v Helsinkách o možnom referende na východnej Ukrajine. Samotný Trump sa na Twitteri uviedol, že s Putinom hovorili o Ukrajine, no nespomenul referendum či iné detaily o rozhovore na túto tému.

Ostrá kritika Trumpových ciel na dovoz áut

Marquis v reakcii uviedol, že dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou dosiahnutá v roku 2015 v Minsku v rámci snáh o riešenie konfliktu v Donbase „nijakú možnosť referenda neobsahuje“. Dodal, že akákoľvek snaha na zorganizovanie „takzvaného referenda“ na východe Ukrajiny, ktorá nie je pod kontrolou vlády v Kyjeve, by nebola legitímna.

Agentúra AP pripomenula, že USA a Rusko podporujú opačné strany konfliktu na Ukrajine, ktorý sa rozpútal po zosadení proruského prezidenta Viktora Janukovyča a ruskej anexii Krymu v roku 2014.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi