Jednou vetou

Trump potvrdil, že s vodcom KĽDR sa stretne vo Vietname koncom februára

Severokórejský vodca Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump

foto: TASR

Americký prezident Donald Trump v utorok vo výročnom prejave o stave Únie oznámil, že s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom sa na druhom samite stretne vo Vietname 27.-28. februára.

„Robíme odvážnu novú diplomaciu, a v rámci nej pokračujeme v historickom presadzovaní mieru na Kórejskom polostrove,“ povedal podľa tlačovej agentúry DPA zákonodarcom Kongresu.

„Naši rukojemníci musia prísť domov, jadrové skúšky musia prestať – vystrelenie rakety sa neudialo už 15 mesiacov,“ zdôraznil Trump v prejave pred oboma komorami Kongresu.

Trump v prejave o stave Únie vyzval Washington na jednotu

„Keby som nebol zvolený za prezidenta Spojených štátov, práve teraz by sme podľa môjho názoru boli vo veľkej vojne so Severnou Kóreou,“ pokračoval.

„Ešte zostáva urobiť veľa práce, ale môj vzťah s Kim Čong-unom je dobrý,“ dodal prezident USA.

Dvojica lídrov uskutočnila svoj prvý, historický samit vlani v júni v Singapure – išlo o prvé rozhovory úradujúceho amerického prezidenta s vodcom Severnej Kórey (KĽDR). Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiada Pchjongjang.

Proces so ženami obvinenými z vraždy Kimovho nevlastného brata odročili na marec

Trump tiež v prejave odsúdil politický rozvrat vo Venezuele a vyhlásil: „Amerika nikdy nebude socialistickou krajinou.“ Táto poznámka zrejme smerovala k vplyvným demokratom, ktorí sa označujú za socialistov.

Americký prezident ostro skritizoval aj „radikálny režim v Iráne“ a zaviazal sa, že Teherán nikdy nezíska jadrové zbrane.

„Robia zlé, zlé veci,“ povedal Trump a obvinil vládu v Teheráne z antisemitizmu.

Trumpova administratíva nominuje do čela SB Davida Malpassa

Trump vlani odstúpil od historickej jadrovej dohody s Iránom a uvalil na Teherán celú sériu nových sankcií, ktoré označil za „najprísnejšie, aké boli kedy na nejakú krajinu uvalené“.

Prezident sa v prejave venoval takisto situácii v Afganistane. Naliehal na „zrýchlenie“ rokovaní o politickom urovnaní „tohto dlhého a krvavého konfliktu“.

Trump potvrdil, že prebiehajú „konštruktívne rozhovory“, do ktorých je zapojené aj militantné hnutie Taliban. „Prišla tá hodina, keď sa musíme aspoň pokúsiť o mier, a druhá strana chce urobiť to isté. Prišiel ten čas,“ povedal líder a zdôraznil, že výsledok rokovaní je stále neistý.

Trump pozval na svoj prejav o stave únie aj šikanovaného menovca

„Veľké národy nevedú nekonečné vojny,“ vyhlásil Trump a poznamenal, že americké sily bojujú na Blízkom východe takmer 19 rokov. Prezident tým bránil svoje rozhodnutie stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie a Afganistanu.

Trump neuviedol konkrétny časový rámec sťahovania vojakov zo Sýrie či Afganistanu. Uviedol: „Prakticky celé územie, kedysi obsadené extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), je oslobodené.“ Islamský štát pritom označil za „krvilačných vrahov“.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať