Jednou vetou

Trump pracuje na vydaní Tureckom stíhaného duchovného Gülena

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump povedal tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že Washington pracuje na vydaní moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje z organizovania neúspešného pokusu o vojenský prevrat z roku 2016. Uviedol to v nedeľu šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu.

Otec útočníka zo Štrasburgu tvrdí, že jeho syn podporoval IS

„V Argentíne povedal Trump Erdoganovi, že pracujú na vydaní Gülena a ďalších osôb,“ konštatoval Čavušoglu s odkazom na summit skupiny G20, kde sa obaja lídri stretli pred dvoma týždňami.

Turecko už dlho žiada o vydanie Gülena, ktorý žije v dobrovoľnom exile v USA už takmer dve desaťročia, pripomína agentúra Reuters s tým, že duchovný účasť na pokuse o prevrat popiera.

Guterres vyzval na „vierohodné“ vyšetrovanie vraždy novinára Chášukdžího

Erdogan uviedol minulý týždeň, že Turecko spustí v zahraničí nové iniciatívy a zameria sa na financovanie Gülenových prívržencov.

Čavušoglu povedal na konferencii v Dauhe, že nedávno sa dozvedel o vierohodnom vyšetrovaní amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) o tom, ako sa Gülenova organizácia vyhýba plateniu daní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia