Jednou vetou

Trump predĺžil o rok platnosť existujúcich sankcií voči KĽDR

Donald Trump

foto: TASR

Americký prezident Donald Trump predĺžil v piatok platnosť existujúcich sankcií voči Severnej Kórei o jeden rok a ako dôvod uviedol "nezvyčajnú a mimoriadnu" hrozbu, ktorú predstavujú jej jadrové zbrane. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Vo výnose zaslanom Kongresu Trump uviedol, že obnovuje „národný mimoriadny stav“ v súvislosti s jadrovou hrozbou Severnej Kórey, po prvý raz vyhlásený v roku 2008.

Trump oznámil, že na poslednú chvíľu odvolal nálety na Irán

Mimoriadny stav by sa podľa zákona automaticky skončil, ak by ho prezident každoročne neobnovil v období 90 dní pred vypršaním jeho platnosti.

„Existencia a riziko šírenia štiepneho materiálu použiteľného v zbraniach na Kórejskom polostrove a činy a politika severokórejskej vlády stále predstavujú nezvyčajné a mimoriadne ohrozenie národnej bezpečnosti, zahraničnej politiky a hospodárstva Spojených štátov,“ napísal Trump.

Čínsky prezident vyzval USA a Severnú Kóreu, aby pokračovali v rozhovoroch

Platnosť nariadenia, ktoré požaduje sankcie voči Severnej Kórei v súvislosti s jej jadrovým programom a programom balistických rakiet, bola opakovane predĺžená Trumpom a predchádzajúcimi vládami.

Druhý summit medzi Trumpom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa vo februári skončil bez dosiahnutia dohody po tom, ako USA trvali na úplnej denuklearizácii a KĽDR žiadala, aby boli niektoré americké sankcie zrušené vopred, pripomína Jonhap.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia