Jednou vetou

Trump prvýkrát podporil dvojštátne riešenie konfliktu na Blízkom východe

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v stredu podporu pre dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu - prvýkrát od svojho nástupu do funkcie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Páči sa mi dvojštátne riešenie,“ povedal Trump počas stretnutia s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v rámci zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. „Podľa mňa je to najúčinnejšie,“ dodal americký prezident.

Izrael odmietol správu Ruska o zostrelení ruského lietadla v Sýrii

„Ak Izraelčania a Palestínčania chcú jeden štát, ja s tým nemám problém, ak chcú dva štáty, tiež s tým nemám problém. Som šťastný, ak sú šťastní oni,“ povedal Trump neskôr na tlačovej konferencii.

Trumpova administratíva sa doposiaľ vyhýbala vydávaniu vyhlásení na podporu dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu – medzinárodne uprednostňovanej možnosti, na základe ktorej by sa popri Izraeli zriadil aj palestínsky štát.

USA sťahujú niektoré raketové systémy Patriot z Blízkeho východu

Netanjahu sa tiež roky zdráha vysloviť podporu palestínskemu štátu. Trump uviedol, že chce dosiahnuť uzavretie izraelsko-palestínskej mierovej dohody ešte pred koncom svojho prvého funkčného obdobia s tým, že „Palestínčania rozhodne prichádzajú späť k rokovaciemu stolu“.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás však povedal, že Spojené štáty sa diskvalifikovali ako sprostredkovatelia mieru na Blízkom východe, a vopred odmietol americký mierový plán, ktorý sa ešte len chystajú zverejniť.
Abbás požaduje zriadenie palestínskeho štátu zahrňujúceho Predjordánsko, pásmo Gazy a východný Jeruzalem – všetky územia, ktoré Izrael obsadil v roku 1967 počas tzv. šesťdňovej vojny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia