Jednou vetou

Trump: Rozhovory medzi Severnou a Južnou Kóreou môžu byť „falošnou nádejou“

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že plánovaný summit medzi Severnou a Južnou Kóreou "môže byť falošnou nádejou, ale USA sú pripravené ísť tvrdo oboma smermi". "Uvidíme, čo sa stane" v rámci týchto rokovaní, uviedol na Twitteri.

Pripustil, že v rokovaniach so Severnou Kóreou dochádza k „možnému pokroku“. „Prvý raz za mnoho rokov všetky zainteresované strany vyvíjajú vážne úsilie. Svet sa díva a čaká!“ konštatoval Trump, ktorý sa v minulosti vyjadril, že bude rokovať so Severokórejčanmi, iba ak pristúpia k denuklearizácii.

Lídri Severnej a Južnej Kórey sa dohodli na tom, že koncom apríla usporiadajú spoločný summit. Zároveň zriadia tzv. horúcu telefonickú linku medzi najvyššími predstaviteľmi oboch krajín. Na tlačovom brífingu to v utorok povedal Čong Ji-jong, šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu.

Južná a Severná Kórea usporiadajú summit

Pred novinármi vystúpil po tom, ako sa ním vedená delegácia vrátila z dvojdňovej návštevy Severnej Kórey, v rámci ktorej sa stretla aj s tamojším vodcom Kim Čong-unom.

Severná Kórea podľa slov Čong Ji-jonga zároveň jasne potvrdila svoje odhodlanie na denuklearizáciu Kórejského polostrova a vyhlásila, že ak bude zaručená bezpečnosť severokórejského režimu a odstránené vojenské hrozby voči nemu, nebude mať dôvod na to, aby vlastnila jadrové zbrane.

Družicové snímky naznačujú, že KĽDR obnovila výrobu plutónia, tvrdí USKI

Pchjongjang údajne vyjadril ochotu na „úprimné“ rozhovory s USA týkajúce sa spôsobu denuklearizácie Kórejského polostrova i normalizácie vzájomných vzťahov. Podľa Čonga ďalej Severná Kórea sľúbila, že pokiaľ budú napredovať rozhovory s USA, neuskutoční nijaké ďalšie vojenské provokácie, ako sú jadrové či raketové skúšky. Pchjongjang podľa neho tiež uviedol, že proti Soulu nepoužije jadrové ani konvenčné zbrane.

Juhokórejská delegácia sa v pondelok v Pchjongjangu stretla na uvítacej večeri a schôdzke so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, jeho mladšou sestrou Kim Jo-džong i jeho manželkou Ri Sol-džu, ktorá sa na verejnosti objavuje len zriedka. Bolo to vôbec prvý raz, čo sa Kim Čong-un od svojho nástupu k moci v roku 2011 stretol s vysokopostavenými juhokórejskými predstaviteľmi.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí