Jednou vetou

Trump sa na summite G20 stretne s lídrami Argentíny, Ruska, Číny, Nemecka

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Prezident USA Donald Trump bude mať okolo desať dvojstranných stretnutí počas tohtotýždňového summitu lídrov zo skupiny krajín G20 v Argentíne. Zíde sa napríklad s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. V utorok to oznámil Biely dom.

„Na summite G20 sa budú prezident a delegácia kontaktovať s mnohými lídrami. Dvojstranné stretnutia bude mať s prezidentmi Argentíny a Ruska, s premiérom Japonska a kancelárkou Nemecka a absolvuje aj večeru s prezidentom Číny,“ uviedla na brífingu v Bielom dome tlačová tajomníčka Sarah Sandersová, ktorú citovala agentúra AFP. Summit G20 sa uskutoční 30. novembra a 1. decembra.

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton dodal, že Trump sa stretne takisto s lídrami Indie, Južnej Kórey a Turecka.

Severoatlantická rada vyzvala Rusko, aby zaistilo slobodu plavby v Azovskom mori

Na otázku, či má Trump naplánované stretnutie so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, Sandersová odpovedala, že možnosťou zostáva neformálne stretnutie. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) je údajne presvedčená, že vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v tureckom Istanbule z 2. októbra nariadil práve korunný princ. Chášukdží žil v exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post. Na saudskoarabský konzulát v Istanbule si prišiel po dokumenty potrebné na sobáš so svojou tureckou snúbenicou.

„Netvrdím, že vylučujeme akýkoľvek kontakt,“ povedala Sandersová, ale zdôraznila, že „prezidentov program je poriadne plný“ a že nie je naplánovaná žiadna oficiálna dvojstranná schôdzka. Trump stále trvá na zachovaní vzťahov so Saudskou Arábiou a označuje ju za nenahraditeľného spojenca, napriek údajnému záveru CIA, že princ Muhammad schválil vraždu Chášukdžího.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia