Trump sa neobáva dôsledkov spolupráce Flynna s vyšetrovateľmi

Bývalý poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, generál vo výslužbe Michael Flynn

foto: TASR/AP

Prezident USA Donald Trump v sobotu uviedol, že sa neobáva toho, čo by jeho bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn mohol povedať vyšetrovateľom po tom, ako sa priznal, že klamal o svojich kontaktoch s Ruskom.

Trump pred novinármi vo Washingtone zdôraznil, že medzi jeho volebným tímom a ruskými predstaviteľmi neexistovala žiadna tajná dohoda, a to sa podľa neho preukázalo aj v prípade Flynnovho priznania.

Šéf Bieleho domu neskôr vyhlásil, že „musel odvolať“ Flynna po tom, ako klamal viceprezidentovi Mikeovi Penceovi a Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI). „Priznal sa k týmto lžiam. Je to hanba, pretože jeho konanie počas prechodného obdobia bolo zákonné. Nebolo čo skrývať!“ napísal Trump na Twitteri.

Neúplné informácie o komunikácii s ruským ambasádor

Flynn odstúpil z postu poradcu pre národnú bezpečnosť vo februári len po 25 dňoch vo funkcii, keď pripustil, že „neúmyselne“ poskytol kľúčovým predstaviteľom Bieleho domu „neúplné informácie“ o svojej komunikácii s ruským ambasádorom pred nástupom Trumpa.

Flynn sa v piatok pred súdom priznal k nepravdivej výpovedi pre FBI ohľadom rozhovorov s ruským veľvyslancom. Podľa súdnych dokumentov mu kontaktovať ambasádora Ruska nariadil vysokopostavený člen Trumpovho prechodného tímu.

Preverovanie zasahovania Ruska do kampane pre voľbami

Generál vo výslužbe vo vyhlásení súčasne uviedol, že spolupracuje s vyšetrovaním vedeným osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom, ktorý preveruje obvinenia zo zasahovania Ruska do kampane pred vlaňajšími voľbami v Spojených štátoch, no tiež obvinenia z možného spolčenia sa členov Trumpovho tímu s ruskou vládou.

Právnik Bieleho domu Ty Cobb uviedol, že nič vo Flynnovom priznaní neinkriminuje Trumpa zo žiadneho pochybenia.

Flynn je prvým členom administratívy Donalda Trumpa a štvrtým spojeným s jeho prezidentskou kampaňou, ktorí čelia obvineniam v rámci Muellerovho vyšetrovania.

Môže vás zaujímať

Generálny advokát radí, aby sa súd EÚ nezaoberal slovinsko-chorvátskym sporom