Jednou vetou

Trump sa posťažoval, že ho médiá kritizujú za stiahnutie vojsk zo Sýrie

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa posťažoval, že médiá kritizujú jeho rozhodnutie o stiahnutí amerických síl zo Sýrie, pričom podľa vlastných slov len plní svoj predvolebný sľub, že ukončí americkú angažovanosť v "nekonečných vojnách". Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

„Som jediný človek v Amerike, ktorý môže povedať: ‚Privádzam domov naše skvelé jednotky, a to víťazné‘, a aj tak ma tlač očierňuje,“ napísal v pondelok na Twitteri americký prezident. „Ale nepáčilo by sa im ani to, ak by som naveky zotrvával v nekonečných vojnách,“ dodal.

V roku 2018 si vojna v Sýrii vyžiadala zatiaľ najmenej obetí

Trump 19. decembra na Twitteri oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov pozemných síl s tým, že tento proces sa už začal. Prezident Trump svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa už sa podarilo naplniť cieľ americkej vojenskej prítomnosti v Sýrii – porážku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Od tohto kroku sa ho údajne do poslednej chvíle pokúšali odradiť predstavitelia Pentagónu a americkej armády. Trumpovo rozhodnutie stiahnuť americké sily zo Sýrie bolo jedným z dôvodov odstúpenia ministra obrany Jima Mattisa, ktorý je 31. decembra posledný deň vo funkcii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia