Trump sa rozprával so saudskoarabským kráľom po odpálení rakety na Rijád

Zľava: Americký prezident Donald Trump a saudskoarabský kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz.

Foto: archívne, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump telefonoval v stredu so saudskoarabským kráľom Salmánom, aby mu vyslovil solidaritu po tom, ako jemenskí povstalci odpálili balistickú raketu smerom na jeho oficiálne sídlo. Informovala o tom agentúra AP.

Koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá bojuje s jemenskými šiitskými rebelmi, uviedla, že raketu v utorok zachytila nad južným Rijádom. Podľa povstalcov mala strela za cieľ schôdzku „najvyššieho vedenia“ v hlavnom meste kráľovstva.

OSN by mala brať Irán na zodpovednosť

Biely dom uviedol, že išlo o útok, ktorý umožnili oddiely iránskych islamských Revolučných gárd. Obaja lídri „diskutovali o dôležitosti zapojenia Organizácie Spojených národov, ktorá by mala brať Irán na zodpovednosť za opakované porušenia medzinárodného práva“. Taktiež sa zhodli na dôležitosti opätovného povzbudenia politického procesu s cieľom ukončiť vojnu v Jemene.

Koalícia vedená Saudskou Arábiou podnikla v stredu vzdušné útoky na baštu jemenských húsijských rebelov, pričom prišlo o život 19 civilistov, uviedol zástupca húsíov.

Vojna má na svedomí milióny vysídlencov

Minulý mesiac Saudská Arábia zneškodnila dve balistické strely vypálené z Jemenu: jednu z nich blízko medzinárodného letiska v Rijáde, ďalšia smerovala na juhozápadnú saudskoarabskú provinciu Asír. Saudská Arábia vtedy zareagovala intenzívnymi náletmi v Jemene.

Koalícia vedená Saudskou Arábiou bojuje proti húsíom podporovaným Iránom už od roku 2015. Títo šiitskí povstalci ovládajú jemenské hlavné mesto Saná i väčšinu jemenského severu.

Vojna medzi vzbúrencami a koalíciou si vyžiadala doposiaľ 10 000 ľudských životov a tri milióny vysídlencov. Chudobný Jemen sa vďaka tomuto konfliktu dostal až na pokraj hladomoru.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby