Jednou vetou

Trump sa stretol s indickým premiérom: Prisľúbili bojovať proti extrémistom

Americký prezident Donald Trump

TASR

Americký prezident Donald Trump s indickým premiérom Naréndrom Módím v nedeľu potvrdili jednotu v oblasti neúnavného boja proti terorizmu, sľubujúc úzke a osobné spojenectvo. Obaja lídri sa stretli na futbalovom štadióne v americkom meste Houston v štáte Texas na zhromaždení Američanov indického pôvodu.

Podľa agentúry AFP šlo o neobvyklé spoločné vystúpenie amerického prezidenta a indického premiéra – podobne zmýšľajúcich národovcov, ktorí obaja obľubujú nadšené davy priaznivcov a sú skeptickí voči tradičným médiám.

„Zaviazali sme sa chrániť nevinných civilistov pred hrozbou radikálneho islamistického terorizmu,“ povedal Trump v prejave, ktorý dav niekoľkokrát prerušil súhlasným burácaním. Podľa odhadov organizátorov sa nedeľného zhromaždenia zúčastnilo 50.000 ľudí.

Trump chcel údajne od Zelenského vyšetrovanie Bidenovho syna

Šéf Bieleho domu tiež vyzdvihol indicko-americké vzťahy, ako aj samotnú komunitu Američanov indického pôvodu, ktorá vo voľbách v roku 2016 podľa agentúry Reuters hlasovala proti nemu drvivou väčšinou.

AFP pripomenula, že Trump stál pri indickom premiérovi počas jeho tohtoročných kontroverzných rozhodnutí vrátane odobratia autónomie indickému zväzovému štátu Džammú a Kašmír či príkazu na vstup lietadiel na pakistanské územie v reakcii na samovražedné útoky.

Módí vo svojom prejave poukázal na svojho súpera, Pakistan ovládajúci časť Kašmíru, ktorý sa podľa neho snaží prostredníctvom tohto himalájského regiónu získať medzinárodnú pozornosť.

Trump avizoval v súvislosti s útokmi na SA zdržanlivosť voči Iránu

Indický premiér dodal, že pre Kašmír chce rovnaký štatút a rozvoj. Dodal, že jeho činy „spôsobujú ťažkosti niektorým ľuďom, ktorí nedokážu riadiť svoju vlastnú krajinu“, a ktorí podľa jeho slov „živia terorizmus“.

Za pozastavenie internetovej a telefónnej komunikácie na celom území Kašmíru čelí India aj kritike ľudskoprávnych odborníkov.

Pred štadiónom sa s plagátmi a tričkami s nápismi „Slobodný Kašmír“ v nedeľu zišli viacerí demonštranti, ktorí obviňovali Módího z porušovania náboženskej slobody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia