Jednou vetou

Trump sa stretol s rodinami obetí nezdokumentovaných migrantov

Donald Trump počas stretnutia s rodinami obetí nezdokumentovaných migrantov v Bielom dome 22. júna 2018

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa v piatok stretol s pozostalými obetí zavraždených ilegálnymi migrantmi. Informovali o tom spravodajský portál stanice BBC a agentúra DPA.

„Toto sú americkí občania trvalo odlúčení od svojich blízkych. Nebudeme mať pokoj, pokiaľ naše hranice nebudú zabezpečené a pokiaľ sa naši občania nebudú cítiť bezpečne. Túto imigračnú krízu ukončíme raz a navždy. Vaši blízki nezomreli zbytočne,“ vyhlásil Trump na stretnutí s občianskou skupinou Angel Families v Bielom dome.

Benátska komisia vyzvala Maďarsko na zrušenie protiimigračných zákonov

„Toto sú príbehy, ktoré médiá ignorujú. Toto sú rodiny, ktoré boli odlúčené natrvalo,“ poznamenal ďalej Trump na adresu obetí zabitých nezdokumentovanými migrantmi. Spomenul pritom hrubú bilanciu vrážd, znásilnení a krádeží spáchaných týmito osobami a odmietol tvrdenia, že ľudia cudzieho pôvodu páchajú v USA menej zločinov.

Stretnutie sa konalo v čase, keď Trump čelí globálnej kritike ohľadom imigračnej politiky, na základe ktorej dochádza na americko-mexických hraniciach k oddeľovaniu rodín bez príslušných dokladov po ich ilegálnom vstupe na územie USA. Trump sa neskôr nátlaku verejnosti podvolil a v stredu túto politiku zmenil.

Súčasťou politiky „nulovej tolerancie“ totiž bolo nariadenie, že deti nezdokumentovaných prekračovateľov hraníc, ktorí čelia vyšetrovaniu, musia byť držané v samostatných detenčných zariadeniach. Od spustenia danej politiky v máji úrady oddelili od rodín približne 2300 detí, z ktorých sa približne 500 medzitým opäť zlúčilo so svojimi blízkymi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia