Jednou vetou

Trump sa stretol so severokórejským vyslancom a potvrdil termín summitu

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vyslanec Kim Jong-čchol, jeden z najbližších radcov severokórejského lídra Kim Čong-una sa rozprávajú po stretnutí v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 1. júna 2018

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa v piatok stretol v Bielom dome so severokórejským vyslancom Kim Jong-čcholom. Trump zároveň potvrdil, že sa 12. júna stretne s vodcom KĽDR Kim Čong-unom v Singapure, čím ukončil týždeň trvajúcu neistotu ohľadom vyhliadok na túto historickú schôdzku.

Kim Jong-čchol odovzdal Trumpovi list od svojho vodcu, informuje agentúra Reuters. Trump zároveň oznámil, že na KĽDR v najbližšom čase neuvalí ďalšie sankcie.

Podľa denníka The Wall Street Journal predmetný list vyjadruje Kimov záujem o stretnutie so šéfom Bieleho domu, bez akýchkoľvek výrazných ústupkov a hrozieb. Médium pritom cituje zdroje oboznámené s obsahom listu. Trump na summite bude chcieť presvedčiť Kima, aby sa KĽDR vzdala svojho jadrového arzenálu.

Stretnutie Putina s Kimom sa môže uskutočniť, oznámil Kremeľ

Ide o najvyššie postaveného predstaviteľa KĽDR, ktorý navštívil USA za uplynulých 18 rokov. Kim Jong-čchol, ktorý pricestoval do Spojených štátov v stredu, je vodcov blízky poradca.

Washington predtým zaradil Kim Jong-čchola na zoznam nežiaducich osôb pre jeho úlohu vo vojenskom establišmente KĽDR. Severokórejský delegát kedysi slúžil ako osobný strážca bývalého vodcu KĽDR Kim Čong-ila, otca súčasného lídra. Kim Jong-čchol slúžil takmer 30 rokov v popredným funkciách tajných služieb Severnej Kórey.

KĽDR a Kórea sa dohodli na ďalších dvoch stretnutiach

Spojené štáty ho zaradili na čiernu listinu aj pre jeho podporu severokórejského programu vývoja jadrových zbraní a balistických striel. Na vstup do USA a stretnutie s americkými činiteľmi dostal špeciálne povolenie.

Južná Kórea obvinila Kim Jong-čchola z naplánovania smrtiacich útokov na plavidlo juhokórejských námorných síl a tamojší ostrov v roku 2010. Americké tajné služby ho spájajú aj s kybernetickým útokom na spoločnosť Sony Pictures v roku 2014. Kim Jong-čchol slúžil aj vo vojenskej polícii v demilitarizovanej zóne.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia