Jednou vetou

Trump sa zrejme čoskoro opäť stretne s Kim Čong-unom

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v pondelok uviedol, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro opäť stretne so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom agentúra AP.

V rámci svojho druhého vystúpenia na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde predniesol prejav na podujatí venovanom globálnemu boju proti drogám, Trump uviedol, že vzťahy USA s KĽDR, ktorej lídra pred rokom nazýval „raketovým mužíčkom“, sa výrazne zlepšili.

„Bol to iný svet. Boli to nebezpečné časy. Medzitým prešiel rok a časy sa výrazne zmenili,“ povedal americký prezident. Trump dodal, že americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo dopracúva detaily druhého americko-severokórejského summitu, o ktorého konanie požiadal tento mesiac listom Kim Čong-un.

Poľský prezident čelí kritike pre fotografiu z Trumpovho konta na Twitteri

Trump sa ešte v pondelok stretne s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Témou ich rozhovoru budú s najväčšou pravdepodobnosťou vzťahy so Severnou Kóreou a obchodné vzťahy medzi USA a Južnou Kóreou. Podľa AP by mal juhokórejský prezident doručiť Trumpovi osobný list od Kima, ktorý mu severokórejský vodca odovzdal na minulotýždňovom summite oboch Kóreí.

Na summite v Singapure, ktorý sa uskutočnil 12. júna, sa Trump a Kim Čong-un dohodli, že budú za bližšie nešpecifikovaných podmienok spolupracovať na likvidácii jadrových zbraní na Kórejskom polostrove. Americký prezident označil singapurský summit za úspech a zašiel až tak ďaleko, že vyhlásil, že Severná Kórea už nepredstavuje jadrovú hrozbu.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi