Jednou vetou

Trump: Severná Kórea sa môže stať ekonomickou mocnosťou

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril v nedeľu presvedčenie, že Severná Kórea sa môže čoskoro stať "významnou ekonomickou mocnosťou", ak sa vzdá vývoja jadrových zbraní. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Trump sa tak vyslovil pred svojím druhým summitom so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý sa má uskutočniť na budúcu stredu a štvrtok (27-.28.2.) vo vietnamskej metropole Hanoj.

Šéf Bieleho domu v nedeľu avizoval, že do Hanoja odcestuje už v pondelok (25.2.) ráno. Vyjadril očakávanie, že spoločne s Kimom nadviažu na pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť na prvom vlaňajšom summite oboch lídrov v Singapure.

Predseda Kim si uvedomuje, možno lepšie než ktokoľvek iný, že bez jadrových zbraní by sa jeho krajina mohla rýchlo stať jednou z významných svetových ekonomických mocností,“ napísal Trump na Twitteri. Severná Kórea má podľa amerického prezidenta vďaka svojej zemepisnej polohe a obyvateľstvu „väčší potenciál na rýchly rast než ktorákoľvek iná krajina“. 

Trump prediskutuje možnosť zrušenia obvinení voči spoločnosti Huawei

Trump zároveň pochválil Čínu za podporu nadchádzajúceho summitu v Hanoji. Severokórejský vodca Kim Čong-un podľa správ tamojších médií sa vydal na cestu vlakom z Pchjongjangu do Vietnamu už v sobotu popoludní.

Pozorovatelia tvrdia, že na druhom summite Trump-Kim treba dosiahnuť hmatateľný pokrok, keďže prvé stretnutie prinieslo iba neurčito zoštylizované sľuby o jadrovom odzbrojení Severnej Kórey a iba málo konkrétnych krokov.

Zatiaľ čo Pchjongjang sa prioritne domáha zrušenia amerických sankcií, podľa Washingtonu musí takémuto kroku predchádzať denuklearizácia KĽDR.

Môže vás zaujímať

USA: Zrejme najmladšou obeťou koronavírusu sa stalo sedemtýždňové bábätko