Jednou vetou

Trump si za nástupkyňu Haleyovej vybral údajne hovorkyňu diplomacie Nauertovú

Donald Trump

foto: TASR

Prezident USA Donald Trump prijal rozhodnutie, že za veľvyslankyňu USA v OSN vymenuje hovorkyňu ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertovú. Informovala o tom v piatok agentúra Bloomberg.

Podľa nej Trump toto svoje rozhodnutie na verejnosti oznámi ešte v piatok. Jeho návrh musí potom ešte odobriť Senát. O nominácii Nauertovej sa hovorilo od novembra. Ak sa táto správa potvrdí, Nauertová by mala vystriedať na tomto poste Nikky Haleyovú, ktorá tento úrad opustí v januári budúceho roku.

Valné zhromaždenie OSN neschválilo návrh rezolúcie USA s odsúdením Hamasu

Nauertová je hovorkyňou ministerstva zahraničných vecí od apríla 2017, keď tento rezort viedol Rex Tillerson. Predtým pôsobila okrem iného ako moderátorka v televíziách ABC News a Fox News, ktorých spravodajstvo Trump – na rozdiel od iných televíznych staníc – často chváli.

Haleyová pred nástupom do svojej funkcie v OSN nemala prakticky žiadne skúsenosti v diplomacii. Veľvyslankyňou USA v OSN bola od januára minulého roku. Svoj odchod oznámila začiatkom októbra, pričom však príčiny svojej demisie neuviedla. Niektoré médiá špekulovali, že dôvodom by mohol byť fakt, že sa s Trumpom nie vždy zhodnú v názoroch.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia