Trump siaha na prvé legislatívne víťazstvo, republikáni dospeli k finále daňovej reformy

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Republikánski zákonodarcovia z dolnej i hornej komory amerického Kongresu dospeli v piatok ku konečnej verzii kontroverzne vnímaného návrhu zákona, ktorý predstavuje najrozsiahlejšiu daňovú reformu v USA za posledných 30 rokov.

Stalo sa tak po tom, ako reformu podporili dvaja republikánski senátori, Marco Rubio a Bob Corker, ktorí o nej mali spočiatku určité pochybnosti, informovala agentúra DPA.

Trump chce opäť lietať na Mesiac a neskôr aj na Mars

Podľa spoločného návrhu republikánov má daň z príjmov právnických osôb klesnúť z aktuálnych 35 na 21 percent. Maximálna sadzba dane z príjmu fyzických osôb by zároveň podľa legislatívy mala klesnúť zo súčasných 39,6 na 37 percent, priblížila ďalej spravodajská stanica BBC.

Obe komory Kongresu, v ktorých väčšinou disponujú práve republikáni, by mali o návrhu hlasovať už na budúci týždeň. Legislatívu by eventuálne mohli najskôr odobriť v stredu, čím by ju posunuli na schválenie americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten by v takom prípade mohol zákon podpísať ešte pred Vianocami, čím by si podľa DPA zabezpečil prvé veľké legislatívne víťazstvo od svojho januárového nástupu do funkcie

Môže vás zaujímať

Putin a Macron vyzvali na zjednotené úsilie na záchranu iránskej jadrovej dohody