Trump siaha na prvé legislatívne víťazstvo, republikáni dospeli k finále daňovej reformy

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Republikánski zákonodarcovia z dolnej i hornej komory amerického Kongresu dospeli v piatok ku konečnej verzii kontroverzne vnímaného návrhu zákona, ktorý predstavuje najrozsiahlejšiu daňovú reformu v USA za posledných 30 rokov.

Stalo sa tak po tom, ako reformu podporili dvaja republikánski senátori, Marco Rubio a Bob Corker, ktorí o nej mali spočiatku určité pochybnosti, informovala agentúra DPA.

Trump chce opäť lietať na Mesiac a neskôr aj na Mars

Podľa spoločného návrhu republikánov má daň z príjmov právnických osôb klesnúť z aktuálnych 35 na 21 percent. Maximálna sadzba dane z príjmu fyzických osôb by zároveň podľa legislatívy mala klesnúť zo súčasných 39,6 na 37 percent, priblížila ďalej spravodajská stanica BBC.

Obe komory Kongresu, v ktorých väčšinou disponujú práve republikáni, by mali o návrhu hlasovať už na budúci týždeň. Legislatívu by eventuálne mohli najskôr odobriť v stredu, čím by ju posunuli na schválenie americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten by v takom prípade mohol zákon podpísať ešte pred Vianocami, čím by si podľa DPA zabezpečil prvé veľké legislatívne víťazstvo od svojho januárového nástupu do funkcie

Môže vás zaujímať

Pápež František prisľúbil spoluprácu katolíckej cirkvi s thajskými budhistami