Jednou vetou

Trump sprísni azylové pravidlá a varuje pred tvrdou reakciou vojakov na hranici

Donald Trump

foto: TASR/AP

Spojené štáty umožnia požiadať o azyl len tým prisťahovalcom, ktorí sa registrujú na hraniciach a tým pádom prejdú cez oficiálny hraničný priechod. Osoby, ktoré do krajiny vstúpia ilegálne, budú deportované. Povedal to vo štvrtok americký prezident Donald Trump s tým, že sa už na budúci týždeň chystá vydať dekrét upravujúci pravidlá prisťahovalectva.

Trump sa takto vyjadril pred novinármi v Bielom dome. V pomerne dlhom prejave uviedol, že prisťahovalci zneužívajú azylový systém USA a „zosmiešňujú“ tamojšie imigračné zákony, priblížila agentúra AP.

Agentúra dodala, že podľa aktuálne platného zákona môžu v migranti požiadať o azyl na hraničných priechodoch s USA, ale zároveň aj inde – po tom, ako do krajiny vstúpia ilegálne.

Trump v tejto súvislosti tiež povedal, že chce vytvoriť tzv. stanové mestá, v ktorých budú po príchode do USA zadržiavaní všetci prisťahovalci, kým sa neposúdia ich žiadosti o azyl.

Chášukdžího snúbenica vyzvala Trumpa, aby pomohol objasniť vraždu v Istanbule

Americký prezident zároveň varoval, že vojaci nasadení na hraniciach s Mexikom by mohli začať strieľať na migrantov zo stredoamerických štátov, ktorí na nich v pokuse prejsť ilegálne cez hranice budú hádzať kamene či skaly. Trump povedal, že skupina tisícov migrantov, ktorá sa vydala na cestu zo strednej Ameriky cez Mexiko, už „kruto a násilne“ hádzala kamene na mexických policajtov.

„My si to nenecháme. Ak chcú hádzať skaly na našu armádu, naša armáda im to vráti… Povedal som im (vojakom) považujte to (kameň) za pušku. Ak budú hádzať kamene, ako to robili voči mexickej armáde a polícii, tvrdím, berte to ako pušku,“ povedal Trump.

Do Talianska prišlo v septembri len 947 nelegálnych migrantov

Americký prezident podľa agentúry AFP v týchto dňoch – pred blížiacimi sa voľbami do kongresu – denne stupňuje svoju rétoriku zameranú voči prisťahovalcom. Opozičných demokratov pritom obviňuje z toho, že chcú otvoriť hranice záplavám „chuligánov“ či „znásilňovačov“. Trumpove opakované tvrdenia o akcii proti „invázii“ sú podľa AFP zamerané na skupinu tisícov migrantov smerujúcich k hraniciam USA, ktorí sa momentálne nachádzajú v Mexiku.

Spojené štáty v uplynulých dňoch avizovali vyslanie 5200 príslušníkov ozbrojených síl na svoje južné hranice s Mexikom. Americkí vojaci by sa tam mali podieľať na strážení hraníc s Mexikom, ku ktorým cez túto krajinu smerujú tisíce migrantov zo stredoamerických štátov.

Smerom k hraniciam USA sa vydalo ďalších 2000 migrantov zo Salvádora

Trump v stredu varoval, že počet vojakov nasadených na americko-mexických hraniciach môže dosiahnuť až 15.000.
Pôvodná skupina stredoamerických migrantov v zložení približne 3500-7000 ľudí, ktorá od polovice októbra putuje k USA z Hondurasu, sa momentálne nachádza v južnom Mexiku. Medzičasom sa stala jednou z hlavných tém pred nadchádzajúcimi kongresovými voľbami v USA, ktoré sa budú konať budúci utorok 6. novembra.

Ďalšia skupina prekročila v nedeľu hranice medzi Guatemalou a Mexikom, kde došlo k zrážkam s políciou, ktorá proti migrantom použila gumové projektily. Ďalšia, približne 2000-členná skupina migrantov, sa v ostatných dňoch vydala smerom k hraniciam Spojených štátov aj z hlavného mesta stredoamerického štátu Salvádor.
Veľká časť migrantov, ktorí sa pokúšajú nezákonne vstúpiť cez Mexiko do USA, pochádza zo Salvádora, Hondurasu a Guatemaly. Mnohí sa na túto nebezpečnú cestu vydali, aby unikli vysokej úrovni chudoby a násilia vo svojich vlastiach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia