Jednou vetou

Trump telefonoval s Erdoganom o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že telefonoval so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom ohľadom Sýrie, ako aj o "pomalom a vysoko koordinovanom stiahnutí amerických vojakov z danej oblasti". Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Trump na sociálnej sieti Twitter ďalej napísal, že lídri mali „dlhý a produktívny rozhovor“ a rokovali aj o teroristickej organizácii Islamský štát (IS) a „veľmi rozšírenom obchode“.

Trump v piatok šokoval spojencov USA, keď oznámil plány na stiahnutie 2000 amerických vojakov zo Sýrie, kde pomáhajú koordinovať medzinárodný boj proti IS. Turecko však tento krok privítalo. Rozhodnutie prišlo po predošlom telefonáte Trumpa s Erdoganom, ktorý naliehal, aby americkí vojaci odišli zo Sýrie.

USA: Trump dočasne dosadil na post šéfa Pentagónu Patricka Shanahana

Ich odchod umožní tureckým silám postupovať v Sýrii proti skúseným kurdským bojovníkom, ktorých Ankara považuje za teroristov, ale ktorí tam výrazne podporujú vojenské úsilie USA.

Stiahnutie amerických vojakov „otvorí Turecku cestu k akciám proti Kurdom a začne sa krvavá vojna,“ vyhlásil Mutlu Civiroglu, turecký analytik so sídlom vo Washingtone, ktorý sa zaoberá kurdskou problematikou.

Francúzsky prezident ľutuje rozhodnutie Donalda Trumpa odísť zo Sýrie

Trumpov náhly krok vyvolal v jeho administratíve zmätok, ktorý viedol k odstúpeniu ministra obrany Jamesa Mattisa i Bretta McGurka, špeciálneho prezidentského vyslanca pre medzinárodnú koalíciu na boj proti IS.

Viacero amerických politikov z oboch strán odmietlo Trumpovo vyhlásenie, že džihádisti z IS sú už porazení. Mnoho činiteľov americkej armády vyjadrilo nad myšlienkou náhleho opustenia ich kurdských spojencov znepokojenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia