Trump telefonoval s Putinom, ocenil jeho vyjadrenie na adresu USA

Ruský prezident Vladimír Putin a americký prezident Donald Trump

Foto: archívne, TASR/AP

Americký prezident Donald Trump poďakoval svojmu kolegovi Vladimirovi Putinovi za jeho vyjadrenie, v ktorom "uznal silnú hospodársku výkonnosť Spojených štátov". Informoval o tom Biely dom, ktorého vyhlásenie citovala agentúra AP.

Obaja prezidenti spolu telefonicky hovorili po Putinovej štvrtkovej tlačovej konferencii, na ktorej bilancoval končiaci sa rok.

Trump a Putin tiež diskutovali o spôsoboch, ako spolupracovať na riešení problému severokórejského balistického a jadrového programu.

Vzájomné vzťahy krajín

Putin počas svojho vystúpenia v Kremli totiž varoval USA pred použitím sily voči KĽDR. Trump v reakcii na to povedal, že sú stále aktuálne všetky možnosti riešenia krízy na Kórejskom polostrove.

Prezidenti tiež hovorili o vzájomných vzťahoch oboch krajín a zhodli sa na tom, že zostanú v kontakte. Putin sa tiež na štvrtkovej tlačovej konferencii vyjadril k vyšetrovaniu podozrení zo spolčenia medzi Ruskom a Trumpovou prezidentskou kampaňou. Obvinil tých, čo túto kauzu vyšetrujú, že destabilizujú vnútropolitickú situáciu v USA, snažia sa podkopať legitimitu prezidenta a ukazujú nedostatok úcty k voličom, ktorí vo voľbách hlasovali za Trumpa.

Na otázku, ako vníma prvý rok Trumpa v úrade prezidenta Putin odpovedal, že súčasný šéf Bieleho domu zaznamenal už „niekoľko veľkých úspechov“ a poukázal pritom na prudký nárast akciových trhov v USA. Upozornil, že investori USA dôverujú, čo označil za „dôležitý ukazovateľ“.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie