Jednou vetou

Trump údajne nenamietal proti novému spojenectvu s Asadom a Ruskom

Donald Trump , archívne

TASR/AP

Americký prezident Donald Trump nenamietal proti tomu, aby sa Kurdi po odchode Američanov zo severu Sýrie spojili so sýrskou vládou a Ruskom v snahe efektívnejšie sa ubrániť tureckej ofenzíve. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie veliteľa Sýrskych demokratických síl (SDF) Mazlúma Abdiho pre miestne kurdské médiá o tom informovala agentúra AP.

„Povedali sme (Trumpovi), že v snahe ochrániť našu krajinu a našu zem sme sa obrátili na sýrsku vládu a na Rusov. On odpovedal: ‚Nič proti tomu nemáme‘,“ uviedol Abdi pre miestnu spravodajskú televíziu Ronahí.

Vyhlásenie veliteľa SDF podľa AP potvrdzuje Trumpovu ochotu nechať kľúčových spojencov v boji proti extrémistom z Islamského štátu (IS) vstúpiť do spojenectva s Moskvou a Damaskom.

Šéf Bieleho domu ešte v stredu vyhlásil, že je rád, že ozbrojené sily sýrskeho režimu prezidenta Bašára Asada a Ruska vyplnili vákuum, ktoré po sebe na severe Sýrie zanechali Američania.

Lídri EÚ jednomyseľne odobrili novú dohodu o brexite

Turecko spustilo 9. októbra v Sýrii ofenzívu proti Kurdom – s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť pri turecko-sýrskej hranici od „teroristov“ a vytvoriť „bezpečnú zónu“ pre návrat sýrskych utečencov.

Ankara k ofenzíve pristúpila po tom, ako Kurdi minulý týždeň náhle prišli o podporu Washingtonu po tom, ako prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily. Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Asadom.

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower