Jednou vetou

Trump udelil prezidentskú medailu bývalému sudcovi i kráľovi rokenrolu

Donald Trump

foto: TASR

Americký prezident Donald Trump udelil v piatok siedmim vybraným osobnostiam - žijúcim i nežijúcim - Prezidentskú medailu slobody, ktorá je v Spojených štátoch najvyšším občianskym vyznamenaním.

Medzi posmrtne vyznamenanými je aj rokenrolový spevák Elvis Presley (1935-1977), ktorého samotný Trump označil za „legendárneho“, pričom nechal zahrať ukážku jeho spevu, informovala tlačová agentúra DPA.

Oceneniu Presleyho umenia zodpovedala štylizácia celého slávnostného obradu v Bielom dome, pripomínajúceho dávne časy či mesto Las Vegas, kde tzv. kráľ rokenrolu pôsobil v posledných rokoch života.

Izraelskí politici sa dohodli na predčasných voľbách

Ďalšími posmrtne vyznamenanými sú americký hráč bejzbalu Babe Ruth (1895-1948) a sudca najvyššieho súdu USA Antonin Scalia (1936-2016).

Prezidentskú medailu slobody získala i Miriam Adelsonová, manželka kasínového magnáta a sponzora Trumpovej Republikánskej strany Sheldona Adelsona, ktorý má blízky vzťah s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Adelsonová bola ocenená za filantropiu a prácu v oblasti zdravotníctva.

Trump vyznamenal aj dve bývalé hviezdy amerického futbalu – Rogera Staubacha a Alana Pagea – a dlhoročného republikánskeho senátora Orrina Hatcha.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia