Trump: USA a Turecko sú v súvislosti so systémom S-400 v „ťažkej situácii“

Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump povedal, že Spojené štáty a Turecko sú vo "veľmi ťažkej situácii" po tom, ako sa Ankara rozhodla kúpiť ruský protilietadlový raketový systém S-400, informovala v utorok agentúra DPA. Nákup systému povedie k tomu, že Spojené štáty Turecko vylúčia z výcvikového programu pre stíhačky F-35.

Trump zdôraznil, že má „veľmi dobré vzťahy“ s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Šéf Bieleho domu potvrdil predchádzajúce Erdoganove vyjadrenia, že Ankara bola „donútená“ kúpiť systém S-400 po tom, ako jej administratíva predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu odmietla predať systém protivzdušnej obrany Patriot.

Trump: USA sa neusilujú o zmenu režimu v Iráne

Turecko má teraz zakázané uskutočniť nákup viac ako stovky lietadiel, povedal Trump v súvislosti so stíhačkami F-35. Dodal, že zbrojársky koncern Lockheed Martin, ktorý lietadlá vyrába, bude „nešťastný“ a vyjadril ľútosť nad hospodárskymi dôsledkami zrušenia obchodu. Rozhovory s Tureckom podľa Trumpa pokračujú.

Mark Esper, ktorého americký prezident Donald Trump nominoval za šéfa Pentagónu, povedal, že Turecko nemôže mať ruský systém S-400 a zároveň aj americké stíhačky F-35, uviedla agentúra Reuters.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke