Jednou vetou

Trump: USA odstupujú od jadrovej dohody s Iránom

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v utorok vo Washingtone oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie.

aktualizované: 20:41

Trump vyhlásil, že jadrová dohoda nikdy nepriniesla a nikdy neprinesie mier. Spojené štáty podľa neho nebudú „rukojemníkom jadrového vydierania“.

Diplomatické zdroje: Trump oznámi odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom

Zopakoval, že ak Irán bude pokračovať vo svojich jadrových ambíciách, „bude mať väčšie problémy, ako kedykoľvek predtým.“

O takomto rozhodnutí šéfa Bieleho domu už krátko predtým informoval denník New York Times s odvolaním sa na európske diplomatické zdroje, podľa ktorých sa Trumpa nepodarilo presvedčiť, že takýto krok by mohol Západ uvrhnúť do novej konfrontácie s Iránom.

Rúhání očakáva možné „problémy“ po oznámení Trumpa o jadrovej dohode

Podľa NYT ide o najdôležitejšie rozhodnutie Trumpa v oblasti národnej bezpečnosti za 15 mesiacov vo funkcii, ktoré by mohlo zatieniť len pripravované stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Trump v tejto súvislosti oznámil, že minister zahraničných vecí Mike Pompeo odcestuje do Severnej Kórey, aby tam pripravil jeho stretnutie s jej vodcom Kim Čong-unom.

K dohode o jadrovom programe dospeli Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní. Dohoda platí do roku 2025, no niektoré časti, vrátane prísnejších kontrol medzinárodnými pozorovateľmi, sa majú uplatňovať do roku 2040.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia