Jednou vetou

Trump uvažuje o vyslaní ďalších 2000 vojakov do Poľska

Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a americký prezident Donald Trump počas stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 12. júna 2019

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že uvažuje o vyslaní ďalších 2000 vojakov do Poľska. Informovala o tom agentúra AFP.

aktualizované: 20:41

Trump v Bielom dome počas schôdzky s poľským prezidentom Andrzejom Dudom povedal, že ďalšie americké jednotky by sa presunuli do Poľska z Nemecka. Upozornil však, že diskusia v tejto veci nie je ešte uzavretá. Trump zároveň uviedol, že Poľsko si objednalo od USA viac ako 30 stíhacích lietadiel typu F-35.

Juhokórejský prezident vyzval na nové stretnutie Trumpa a Kima

Agentúra AP pred niekoľkými dňami poznamenala, že Poľsko, obávajúce sa ruskej vojenskej aktivity, presadzuje zvýšenú a trvalú prítomnosť amerických vojakov na svojom území. V súčasnosti ich je v Poľsku približne 4000, a to v rámci rotačného systému.

Podľa AFP je v Poľsku približne 5000 amerických vojakov. Trump taktiež uviedol, že Poľsko ponúklo vybudovať na svojom území pre americké jednotky „základňu svetovej triedy“. Americký prezident však schladil nádeje Poliakov na stálu základňu USA, ktorá by podráždila Rusko a vyvolala jeho okamžitú reakciu, poznamenala AFP.

„Nehovorím o trvalej alebo netrvalej“ prítomnosti, povedal Trump.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia