Jednou vetou

Trump uviedol streľbu v Štrasburgu ako dôvod na výstavbu múru na hranici

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump sa v stredu odvolal na utorkovú streľbu vo francúzskom Štrasburgu, aby od amerického Kongresu získal ďalšie zdroje financií na výstavbu múru na hranici USA s Mexikom. Informovala o tom agentúra AP.

„Ďalší veľmi nepríjemný útok vo Francúzsku. Chystáme sa ešte viac posilniť naše hranice. Chuck a Nancy nám musia dať hlasy, aby sme posilnili pohraničnú stráž,“ napísal Trump na Twitteri. Prezident narážal na utorkové stretnutie s lídrami demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov a Senáte – Nancy Pelosiovou a Chuckom Schumerom.

Strelec v Štrasburgu počas útoku vykrikoval „Alah je veľký!“

Pri utorkovej streľbe v blízkosti vianočných trhov v historickom jadre Štrasburgu zahynuli v utorok večer traja ľudia a najmenej 13 ďalších utrpelo zranenia. Po páchateľovi pátra niekoľko stoviek príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu podľa AP povedal, že pri útoku neboli zabití ani zranení žiadni americkí občania, a takisto zdôraznil potrebu posilnenia ochrany hraníc.

Donald Trump v januári 2017 podpísal dva výnosy týkajúce sa výstavby bezpečnostného múru na hranici USA s Mexikom a nelegálnej migrácie. Jedno z nariadení počíta s posilnením financovania agentov pohraničnej stráže, rozšírením zadržiavacích priestorov pre ilegálnych migrantov a zaisťuje deportácie osôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia