Jednou vetou

Trump: Úžasné priateľstvo s Macronom odráža trvalé spojenectvo oboch štátov

Americký prezident Donald Trump a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas ceremoniálu 24. apríla 2018 v Bielom dome vo Washingtone

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Uviedol, že „úžasné priateľstvo“ medzi nimi odráža trvalé spojenectvo medzi oboma štátmi. Trump tiež poďakoval Macronovi za jeho „neochvejné partnerstvo“ pri reakcii na nedávny chemický útok v Sýrii, informuje agentúra AP.

Zaželal tiež rýchle uzdravenie exprezidentovi USA Georgeovi H.W. Bushovi, ktorého hospitalizovali v Houstone s infekciou len niekoľko dní po pohrebe jeho manželky Barbary.

Trump rovnako vyslovil sústrasť kanadskému ľudu po „strašnej tragédii“ v Toronte, kde vodič dodávky vrážal na chodníku do ľudí, pričom zabil 10 ľudí a zranil 15 ďalších.

Macron povedal Trumpovi, že USA a Francúzsko spoločne porazia terorizmus, obmedzia zbrane hromadného ničenia v Severnej Kórei a Iráne a spoločne budú konať v prospech planéty.

Obaja štátnici majú na programe rokovania v Oválnej pracovni v Bielom dome, spoločnú tlačovú konferenciu a neskôr sa zúčastnia banketu s takmer 150 pozvanými hosťami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia