Jednou vetou

Trump: V Iráne zabíjajú tisíce ľudí

Americký prezident Donald Trump, archívne

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že podporuje protestujúcich v Iráne a vyzval svet, aby sledoval snahy iránskej vlády o násilné potlačenie protestov, pri ktorých podľa neho zahynuli v novembri tisíce ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

„Kým sa tu rozprávame, v Iráne zabíjajú tisíce a tisíce ľudí,“ povedal Trump v Londýne na okraji summitu konaného pri príležitosti 70. výročia založenia NATO. Zabili ich „len preto, že protestovali“, dodal americký prezident a zabíjanie demonštrantov v Iráne označil za „strašnú vec“.

Trump prešiel mlčaním otázku, či USA mohli proti násiliu voči protestujúcim v Iráne niečo urobiť. „Svet to musí sledovať,“ dodal šéf Bieleho domu.

Maďarsko poskytne Albánsku pomoc na likvidáciu škôd po zemetrasení

K Iránu sa Trump vyjadril aj na Twitteri. „Spojené štáty podporujú odvážny iránsky ľud, ktorý bojuje za svoju SLOBODU. Tú my za Trumpovej administratívy máme a vždy mať budeme!“

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International zverejnila správu, podľa ktorej pri zásahoch poriadkových síl zomrelo v novembri 208 ľudí, ktorí v rôznych mestách protestovali proti prudkému zvýšeniu cien pohonných hmôt. Irán v utorok po prvý raz priznal, že poriadkové sily použili proti „buričom“ strelné zbrane.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia