Jednou vetou

Trump v OSN vyzýval na zintenzívnenie boja proti drogám

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump absolvoval v pondelok svoje druhé vystúpenie na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Predniesol prejav na podujatí venovanom globálnemu boju proti drogám, informovala agentúra AP.

„Pohroma závislosti od drog stojí stále príliš mnoho životov v USA i v iných krajinách po celom svete. Dnes sa zaväzujeme k spoločnému boju voči drogovej epidémii,“ vyhlásil Trump.

K Spojenými štátmi iniciovanej globálnej výzve OSN na boj proti drogám, ktorej súčasťou bolo pondelkové podujatie v New Yorku, sa pridalo už 130 členských štátov svetovej organizácie. Signatári výzvy prisľúbili, že zintenzívnia úsilie zamerané na boj proti globálnemu obchodu s narkotikami.

Trump sa zrejme čoskoro opäť stretne s Kim Čong-unom

Šéf Bieleho domu označil nárast produkcie drog a počtu nimi zavinených úmrtí za „absolútne príšerný“. Pochválil pritom „odvážne kroky“, ktoré v boji proti drogám podnikli viaceré krajiny sveta. Konkrétne ocenil postoj nového kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho, ktorý sľubuje rezolútnejší postup voči pašerákom drog.

Na pondelňajšom podujatí vystúpil aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý hovoril o prepojení drogovej trestnej činnosti s korupciou, nelegálnym obchodom so zbraňami, pašovaním ľudí a teroristickými sieťami. Zdôraznil tiež výzvam liečby drogovo závislých, ku ktorým treba podľa neho pristupovať ako k obetiam, a nie ako ku kriminálnikom, uviedla agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi