Jednou vetou

Trump v tweete nakrátko priznal, že Rusko mu pomáhalo k zvoleniu

Americký prezident Donald Trump

TASR

Prezident USA Donald Trump nakrátko vo štvrtok v tweete priznal, že Rusko mu pomáhalo k zvoleniu, ale vo vyjadreniach pre novinárov to rýchlo poprel. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Trump až doteraz neústupčivo tvrdil, že prezidentské voľby v roku 2016 vyhral férovo a transparentne, pričom bagatelizoval tvrdenie amerických tajných služieb, podľa ktorých Rusko sústredenými, dobre zorganizovanými akciami zasahovalo do volieb v Trumpov prospech.

„Rusko! Rusko! Rusko! Na začiatku celého tohto hoaxu a honu na čarodejnice ste nič iné nepočuli,“ napísal Trump v tweete deň po tom, čo špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller prvýkrát od zverejnenia svojej správy z vyšetrovania verejne prehovoril. Jeho správa sa týkala aj témy údajnej tajnej dohody medzi Trumpom a Ruskom počas volieb a následného možného marenia spravodlivosti.

V Japonsku pred Trumpom skrývali loď pomenovanú po senátorovi McCainovi

„A teraz Rusko zmizlo, pretože ja som nemal nič spoločné s tým, že mi Rusko pomáhalo k zvoleniu,“ dodal Trump. Znovu sa sťažoval, že je obeťou „prenasledovania prezidenta“, ako to on nazýva.

Trump zrejme neskôr pochopil, že urobil chybu, a novinárom na Južnom trávniku Bieleho domu povedal: „Nie, Rusko mi nepomohlo k zvoleniu.“

Demokrati vyzvali na spustenie procesu impeachmentu Trumpa

Mueller počas svojho prvého verejného vystúpenia od vydania správy odmietol očistiť Trumpa z marenia spravodlivosti, teda marenia vyšetrovania údajných zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016.

Mueller dodal, že existuje dlhodobo uplatňovaná zásada ministerstva spravodlivosti, vylučujúca vznesenie obvinení voči úradujúcemu šéfovi Bieleho domu, a preto ani on nemôže vzniesť obvinenia voči súčasnému prezidentovi. To prakticky znamená, že na rade je Kongres – ten musí rozhodnúť, či začne proces impeachmentu, čiže vznesenia obvinení voči prezidentovi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia