Jednou vetou

Trump v úrade prezidenta podľa WP povedal viac ako 10.000 neprávd

Donald Trump

foto: Pixabay.com

Americký prezident Donald Trump za vyše 800 dní v úrade vyslovil viac ako 10.000 "nepravdivých alebo zavádzajúcich výrokov". Napísal to v pondelok denník Washington Post (WP), ktorý zverejnil zoznam Trumpových výrokov vo svojej internetovej databáze "Fact Checker" (kontrola faktov). Píše o tom agentúra AFP.

S overovaním výrokov republikánskeho lídra začali novinári zmieneného denníka na začiatku roka 2017, keď bol Trump v prezidentskom úrade prvých 100 dní. V tom čase prezident podľa nich povedal v priemere len päť nepravdivých výrokov denne. Za uplynulých sedem mesiacov tento počet vzrástol v priemere na takmer 23 denne. Vyslovil ich na zhromaždeniach, Twitteri, počas prejavov alebo na stretnutiach s médiami.

WP napísal, že Trump povedal v priemere 22 percent neprávd na zhromaždeniach pred svojimi priaznivcami. Čo sa týka Trumpových príspevkov na Twitteri, iba v priebehu troch dní (25.-27. apríla) uverejnil 171 nepravdivých alebo zavádzajúcich výrokov, čo je podľa WP viac, než napísal na začiatku prezidentovania za mesiac.

Francúzsko a Nemecko požiadali EK o schválenie dotácií pre výrobu batérií

Ďalším pozoruhodným prvkom týchto výrokov je podľa Washington Post tiež to, že bývalá televízna hviezda reality šou má tendenciu neustále opakovať rovnaké nepravdivé výroky, ktoré obmieňa. Trump často označuje médiá, ktoré kritizuje, za „nepriateľov ľudu“ a tvrdí, že šíria „falošné správy“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia