Jednou vetou

Trump varoval demokratov pred vyšetrovaním jeho kontaktov s Ruskom

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump varoval v stredu členov demokratickej strany pred vyšetrovaním jeho spojenia s Ruskom, informovala agentúra AP.

Trump demokratov, ktorí v utorkových tzv. polčasových (midterm) voľbách získali väčšinu v americkej Snemovni reprezentantov, varoval slovami: „Vyšetrujte ma a ja budem vyšetrovať vás – a chod vlády sa zastaví.“

Trump zablahoželal demokratom k získaniu väčšiny v Snemovni reprezentantov

Demokratická strana po zisku prevahy v Snemovni reprezentantov môže podľa analytikov otvoriť vyšetrovanie ohľadom prepojenia prezidentskej kampane Donalda Trumpa v roku 2016 s Ruskom. Prezident však na tlačovej konferencii demokratov varoval, že v takom prípade začne aj on konanie proti Demokratickej strane – spoliehajúc sa na prevahu svojej Republikánskej strany v Senáte.

V súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním jeho kontaktov s Ruskom, ktoré trvá už 18 mesiacov, Trump povedal, že ho môže kedykoľvek ukončiť. Zatiaľ mu však podľa vlastných slov necháva voľný priebeh. Americký prezident zároveň vo svojom prejave vyzval obe strany – republikánov i demokratov – na spoluprácu.

Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell hovoril už v stredu o možnej spolupráci s líderkou doterajšej demokratickej menšiny v Snemovni Nancy Pelosiovou. Podľa McConnellových slov by sa vedeli dohodnúť v oblasti infraštruktúry.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia