Trump varoval krajiny OSN, ktoré budú v otázke Jeruzalema hlasovať proti USA

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump pohrozil v stredu zastavením dotácií krajinám, ktoré na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN podporia rezolúciu zameranú proti jeho rozhodnutiu uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Informovala o tom agentúra DPA.

„Berú stámilióny alebo aj miliardy dolárov a potom hlasujú proti nám. My ich sledujeme, ako hlasujú. Len nech hlasujú proti nám a dosť ušetríme,“ povedal v stredu v Bielom dome Trump.

USA si „zapíšu“, kto hlasoval proti Trumpovmu rozhodnutiu o Jeruzaleme

Mimoriadne zasadnutia 193-členného VZ OSN sú zriedkavé. Vo štvrtok sa zhromaždenie zíde na žiadosť arabských a moslimských krajín a podľa palestínskeho vyslanca pri OSN Rijáda Mansúra by malo hlasovať o návrhu rezolúcie, ktorá vyzýva na odvolanie Trumpovho vyhlásenia. Takéto uznesenie by bolo síce nezáväzné, malo by však politickú váhu.

Spojené štáty vetovali tento týždeň v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) rezolúciu odsudzujúcu akékoľvek kroky, ktoré by viedli k zmene štatútu Jeruzalema. Trump totiž začiatkom mesiaca vyhlásil, že Spojené štáty uznajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahujú tam z Tel Avivu svoje veľvyslanectvo.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii