Trump varoval Turecko pred ekonomickým zničením v prípade ofenzívy proti Kurdom

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump varoval v nedeľu na svojom twitterovom účte Turecko, že v prípade útoku jeho armády na kurdské sily v severnej Sýrii ho Spojené štáty "ekonomicky zničia".

„Takisto nechcem, aby Kurdi provokovali Turecko,“ napísal ďalej Trump. Navrhol tiež vytvorenie 20-míľovej (približne 32-kilometrovej) bezpečnostnej zóny, bližšie sa k nej ale nevyjadril.

V Turecku sa uskutoční stretnutie zamerané na dosiahnutie mieru v Afganistane

Kurdi v severnej Sýrii, ktorí boli doteraz spojencami USA v ich boji proti tzv. Islamskému štátu (IS), sa obávajú operácie tureckej armády po stiahnutí amerických vojakov z oblasti. Ankara totiž považuje kurdských bojovníkov za teroristov a ozbrojenú odnož v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok povedal, že chce veľmi rýchlo podniknúť kroky „na neutralizáciu týchto teroristických organizácií na sýrskom území“.

Turecká ofenzíva proti kurdským silám sa mala začať už vlani v decembri, ale Ankara ju odložila po prekvapujúcom Trumpovom oznámení o amerických jednotiek zo Sýrie. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu však vo štvrtok v rozhovore pre televíziu NTV uviedol, že Turecko zasiahne, ak budú USA sťahovanie svojich vojakov príliš dlho odkladať.

Môže vás zaujímať

Taliansko povolilo vstup na svoje územie 10 migrantom z lode Sea Watch 3