Jednou vetou

Trump varoval, že dohoda o brexite môže ohroziť dohodu medzi USA a Britániou

Donald Trump

foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump varoval, že dohoda o brexite medzi Londýnom a Bruselom môže ohroziť budúcu obchodnú dohodu medzi Britániou a Spojenými štátmi.

Trumpove komentáre prichádzajú v čase, keď sa britská premiérka Theresa Mayová snaží medzi domácimi zákonodarcami získať podporu pre návrh dohody, ktorú vyrokovala s Európskou úniou (EÚ). V britskom parlamente by sa o návrhu dohody malo hlasovať o dva týždne. Zatiaľ to vzhľadom na tvrdú kritiku vyzerá ako takmer nesplniteľná úloha. Mayová trvá na tom, že podmienky dohody o vystúpení krajiny z EÚ ochraňujú záujmy všetkých britských občanov.

Brexit môže poškodiť americko-britské obchodné vzťahy, tvrdí Trump

„Zdá sa, že je to skvelá dohoda pre EÚ,“ odpovedal Trump v pondelok (26. 11.) novinárom na otázku, čo si myslí o brexitovej dohode. „Myslím si, že sa na ňu treba poriadne pozrieť, či Veľkej Británii umožňuje alebo neumožňuje obchodovať, pretože v tejto chvíli, ak sa pozriete na tú dohodu, možno nebudú môcť s nami obchodovať. A to by nebolo dobré. Nemyslím si, že to by chceli,“ uviedol ďalej Trump.

Úrad britskej vlády v odpovedi na Trumpove slová uviedol, že je absolútne jasné, že Británia bude po brexite môcť podpisovať obchodné dohody po celom svete.

Trump chcel zrejme naznačiť, že aktuálna dohoda o brexite môže Británii znemožniť, aby po vystúpení z EÚ vyrokovala dohodu o voľnom obchode s USA. Americký prezident nešpecifikoval, čo v dohode ho priviedlo k takýmto záverom.

Dohoda o Brexite je podľa Corbyna aktom národného sebapoškodzovania

Libra v utorok ráno po Trumpových vyhláseniach oslabila voči doláru aj euru. Voči doláru jej kurz klesol o vyše 0,5 % na 1,2734 USD/GBP, čo bolo najmenej za vyše dvoch týždňov. Voči euru libra stratila 0,3 % a jej kurz sa dostal na 0,8865 GBP/EUR.

„Politická deklarácia, na ktorej sme sa dohodli s EÚ, je absolútne jasná. Budeme mať nezávislú obchodnú politiku, takže Spojené kráľovstvo môže podpisovať obchodné dohody s krajinami po celom svete vrátane USA,“ povedal pre CNBC hovorca britskej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia