Jednou vetou

Aktualizované: Trump venuje milión dolárov na pomoc oblastiam postihnutým hurikánom Harvey

Americký prezident Donald Trump a mesto Houston zničené hurikánom Harveym.

Foto: archív TASR

Americký prezident Donald Trump sa rozhodol venovať zo svojich osobných prostriedkov milión dolárov na pomoc oblastiam postihnutým vyčíňaním tropickej búrky Harvey. Oznámila to vo štvrtok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Zatiaľ nie je jasné, ktorej konkrétnej organizácii Trumpov finančný dar poputuje, uviedla ďalej Sandersová a dodala, že prezident vyzýva novinárov, aby mu v tomto smere pomohli vybrať vhodnú inštitúciu.

Na charitu vždy prispieval málo

Zrejmé nie je ani to, či prostriedky budú pochádzať z Trumpovho osobného účtu alebo z účtu jeho nadácie či jeho firmy Trump Organization, informovala agentúra DPA. Hovorkyňa však zdôraznila, že pôjde o „osobný“ dar prezidenta.

Trumpa už v minulosti, skôr než sa stal americkým prezidentom, kritizovali za to, že na dobročinné účely prispieva oveľa menej, než mnohí iní multimiliardári, priblížila agentúra AP.

Podľa najnovších odhadov Bieleho domu poničili záplavy vyvolané búrkou Harvey zhruba 100 000 domov, informoval vo štvrtok poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Tom Bossert. Dodal, že Biely dom plánuje čoskoro požiadať Kongres o uvoľnenie tzv. záchranného balíčku na pomoc postihnutým oblastiam.

Počet obetí hurikánu Harvey stúpa

Záchranné člny evakuujú obyvateľov na zaplavenej ulici po povodni spôsobenej tropickou búrkou Harvey v americkom Houstone 28. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Na najmenej 39 mŕtvych vzrástol oficiálny počet obetí záplav vyvolaných tropickou búrkou Harvey, ktorá ešte ako hurikán zasiahla minulý týždeň americký štát Texas. Informovala o tom agentúra AP s tým, že sedem nových úmrtí v noci nadnes nahlásil Inštitút forenzných vied v texaskom okrese Harris.

Len zo samotného Harrisu, v ktorom leží aj záplavami najviac postihnuté mesto Houston, hlásia 25 obetí na životoch. Podľa najnovších odhadov Bieleho domu poškodili záplavy vyvolané búrkou Harvey zhruba 100.000 obydlí.

Ďalšie financie pre postihnuté oblasti

Očakáva sa, že americký prezident Donald Trump možno ešte v piatok požiada Kongres o sumu vo výške 5,9 miliardy dolárov určenú na pomoc postihnutým oblastiam, uviedla ďalej AP. Guvernér Texasu Greg Abbott zároveň informoval, že Texas bude potrebovať na vyrovnanie sa s dôsledkami záplav zhruba 125 biliónov dolárov.

Z hurikánu Harvey je už tropická depresia

Na leteckej snímke pohľad na zaplavené domy po vyčíňaní hurikánu v Houstone, v americkom štáte Texas 31. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v stredu večer prekategorizovalo Harvey, ktorý zasiahol minulý týždeň územie štátu Texas ako hurikán štvrtej kategórie, z búrky na tropickú depresiu.

Pomaly sa pohybujúci búrkový systém sa vo štvrtok večer nachádzal nad severnou časťou štátu Louisiana a pohyboval sa smerom na sever k štátu Arkansas.

Meteorológovia predpovedajú pre oblasť vymedzenú štátmi Louisiana a Kentucky v nadchádzajúcich troch dňoch výdatné zrážky, pričom v platnosti naďalej ostávajú aj varovania pred záplavami na juhovýchode Texasu a v častiach juhozápadnej Louisiany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia