Jednou vetou

Trump verí, že pre reformu zdravotníctva získa dostatočnú podporu

Americký prezident Donald Trump.

Foto: TASR/AP

 Americký prezident Donald Trump uviedol, že o reforme zdravotníctva bude rokovať aj s demokratmi. Vyjadril sa tak po tom, ako republikáni v Senáte ustúpili v utorok od plánu hlasovať o novom návrhu zákona, ktorý má zrušiť a nahradiť reformu zdravotníctva známu ako Obamacare. Pripravovaná legislatíva totiž ani medzi nimi nezískala dostatočnú podporu. 

Trump novinárom pred Bielym domom vyhlásil, že sa plánuje stretnúť s demokratmi a uvidí, či „sa mu nepodarí získať ešte lepší“ návrh. Povedal tiež, že uvažuje o výkonnom nariadení, ktorým by dosiahol zmeny v zdravotníctve; tie by americkým občanom umožnili kupovať si zdravotné poistenie aj v iných federálnych štátoch. Monopol určitých poisťovní v niektorých federálnych štátoch je totiž príčinou mimoriadne vysokého poistného, vďaka čomu má Obamacare na mnohých miestach v USA zlú povesť.

Americký prezident zároveň uviedol, že si je takmer istý tým, že medzi republikánmi nájde dostatočnú podporu pre zrušenie a nahradenie Obamacare. Je však podľa jeho slov možné, že o ďalšom návrhu sa bude hlasovať až v nadchádzajúcom kalendárnom roku.

Zdravotná starostlivosť je v USA kľúčovou témou už dlhé roky, pričom politici sa snažia znížiť počet nepoistených Američanov. Zrušenie a prepracovanie reformy Obamacare zároveň bolo jednou z priorít vlaňajšej kampane Donalda Trumpa pred prezidentskými voľbami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia