Jednou vetou

Trump vetoval rezolúciu žiadajúcu ukončenie podpory Rijádu vo vojne v Jemene

Donald Trump

foto: TASR

Prezident USA Donald Trump vetoval v utorok rezolúciu schválenú Kongresom, ktorá ho vyzývala na ukončenie účasti Spojených štátov na vojne v Jemene, ktorú tam vedie koalícia pod velením Saudskej Arábie. Trump využil v prezidentskom úrade veto už druhýkrát.

Trump stojí po boku Saudskej Arábie počas celej jemenskej vojny a podporoval toto kráľovstvo aj v prípade vlaňajšej vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v Istanbule. Preto sa očakávalo, že Trump návrh zákona, teda rezolúciu, zamietne.

„Rezolúcia je zbytočný, nebezpečný pokus oslabiť moje ústavné právomoci, pričom ohrozuje životy amerických občanov a odvážnych vojakov, a to dnes aj v budúcnosti,“ napísal Trump vo vyhlásení, ktoré citovali tlačové agentúry AFP a DPA.

Americký Kongres odhlasoval ukončenie podpory pre intervenciu v Jemene

Prezident tiež uviedol, že podpora Spojených štátov je nutná, aby sa „ochránila bezpečnosť vyše 80.000 Američanov, pôsobiacich v určitých koaličných krajinách, ktoré sú vystavené útokom húsíov z Jemenu“. Trump tým narážal na jednotky jemenských povstalcov, spriaznených s Iránom.

Kongres zrejme nebude mať dvojtretinovú väčšinu na prehlasovanie prezidentovho veta.USA vlani prestali pomáhať Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom (SAE) s dopĺňaním paliva vo vzduchu počas vojnových operácií, ale ďalej poskytujú rôzne iné formy podpory, vrátane výcviku a poradenstva.

Jemen: Počas saudskoarabských náletov na Saná zahynulo najmenej 11 civilistov

Jemen, jedna z najchudobnejších krajín arabského sveta, trpí ničivým konfliktom od roku 2014, v ktorom proti sebe bojujú vládne sily a povstalci-húsíovia. Vládnym silám pomáha na ropu bohatá Saudská Arábia aj SAE a povstalcov podporuje Irán.

Veto je už Trumpovo druhé. Minulý mesiac prezident zamietol opatrenie Kongresu, ktoré malo zablokovať Trumpovo vyhlásenie stavu núdze na hranici USA s Mexikom. Šéf Bieleho domu chcel týmto vyhlásením vyriešiť situáciu s migrantmi.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných