Jednou vetou

Trump vyhlási stav núdze

Donald Trump

foto: TASR

Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že podpíše dekrét o vyhlásení stavu núdze pre situáciu na hraniciach Spojených štátov s Mexikom. Povedal to na brífingu v Ružovej záhrade Bieleho domu, informovala spravodajská televízia Sky News.

Aktualizované 20.40

Vyhlásenie stavu núdze, ktoré sa už medzičasom rozhodol napadnúť na súde štát New York, umožní Trumpovi získať prostriedky na výstavbu a obnovu bariéry na južných hraniciach USA bez súhlasu Kongresu, a to najmä Snemovne reprezentantov, ktorú ovládajú demokrati.

Vyhlásenie stavu núdze zdôvodnil americký prezident tým, že cez hranice s Mexikom prúdia do USA tony drog, čo podľa neho priamo súvisí so zločinnosťou v Spojených štátoch, ktorú by výstavba bariéry na hraniciach mala pomôcť znížiť. „Múry stopercentne fungujú,“ povedal Trump a v súvislosti s bojom proti drogám vyzdvihol Čínu, kde za drogovú trestnú činnosť môžu byť páchatelia odsúdení na trest smrti.

Tsipras reorganizoval kabinet, vzdal sa riadenia rezortu diplomacie

Trumpovo piatkové vyhlásenie v Ružovej záhrade Bieleho domu prišlo po tom, čo sa republikáni a demokrati v Kongrese rozhodli odvrátiť hroziace zastavenie financovania veľkej časti štátnych inštitúcií a schválili rozpočet, z ktorého je však na pohraničnú bariéru vyčlenených namiesto Trumpom požadovaných 5,7 miliardy dolárov len 1,4 miliardy. Podľa Trumpa je suma takmer šesť miliárd dolárov nutná na realizáciu štvrtiny z 322 kilometrov dlhej bariéry, ktorú plánoval postaviť tento rok.

Na budovanie bariér na južných hraniciach Spojených štátov má Trump v pláne vynaložiť osem miliárd dolárov, ktoré chce získať kombináciou prostriedkov vo výške 1,4 miliardy dolárov a financií z iných rozpočtových kapitol. Tie mieni na základe prezidentských dekrétov presmerovať najmä z fondov určených na vojenské stavby a boj proti drogovej trestnej činnosti.

Napriek veľkému odporu v Kongrese, a to aj zo strany niektorých republikánov, sa Trump rozhodol vyhlásiť stav núdze, aby vyhovel svojej konzervatívnej voličskej základni a situácia nevyzerala tak, že boj o múr s demokratmi prehral, napísala AP.

Trumpovo rozhodnutie vyhlásiť stav núdze okamžite vyvolalo vlnu kritiky a objavili sa aj hrozby žalobami zo strán jednotlivých amerických štátov, ktorých predstavitelia sa obávajú, že prídu o časť prostriedkov z federálneho rozpočtu.

„Bohužiaľ, budú nás žalovať, bohužiaľ, bude to prechádzať procesom, ale, našťastie, my zvíťazíme,“ povedal pred Bielym domom Trump, ktorý situáciu na južných hraniciach USA označil za kritickú a nelegálne prisťahovalectvo za „inváziu“.

Trump čaká, že obchod medzi USA a Britániou po brexite výrazne stúpne

Na Trumpove slová reagovali v spoločnom vyhlásení aj demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a vodca demokratov v Senáte Chuck Schumer, podľa ktorých je Trumpov krok „nezákonný“ a je reakciou na „krízu, ktorá neexistuje“.

„Prezidentovo konanie je jednoznačne v rozpore s výlučnou právomocou Kongresu prideľovať finančné prostriedky, ktorú naši zakladatelia zakotvili v ústave. Kongres bude svoje ústavné právomoci obhajovať v Kongrese, na súdoch a na verejnosti, pričom využije všetky nápravné opatrenia,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Pelosiovej a Schumera.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule