Jednou vetou

Trump vyzýva po pokuse o teroristický útok v New Yorku na prísnejšie imigračné zákony

Americký prezident Donald Trump a minister zahraničných vecí Rex Tillerson

Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vyzval po pondelňajšom pokuse o útok v New Yorku na sprísnenie prisťahovaleckých zákonov.

Prvou vecou, ktorú musia USA urobiť, je reformovať „svoj laxný prisťahovalecký systém, umožňujúci príliš veľa nebezpečným a nedostatočne prevereným ľuďom dostať sa do našej krajiny“, uviedol Trump vo vyhlásení zverejnenom na stránke Bieleho domu niekoľko hodín po explózii v newyorskom metre.

Prezident upozornil na svoje nariadenie o obmedzení vstupu niektorých štátnych príslušníkov ôsmich štátov na územie USA, čo je podľa neho príklad politiky, ktorá musí byť zavedená.

Zrušenie zlučovania rodín

Od Kongresu požaduje Trump zrušenie zlučovania rodín pre prisťahovalcov, ktoré je „v rozpore s národnou bezpečnosťou“, pretože aj predpokladaný páchateľ v New Yorku využil túto možnosť.

Na prisťahovaleckých úradoch by malo podľa Trumpa pracovať viac ľudí. Prezident tiež požaduje pre ľudí odsúdených za účasť na teroristických činoch „najprísnejšie tresty povolené zákonom vrátane trestu smrti v príslušných prípadoch“.

Príslušníci amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) pracujú neďaleko námestia Times Square vo štvrti Manhattan 11. decembra 2017. Foto: TASR/AP | Foto: TASR/AP

 

Do Spojených štátov prišiel na prednostné víza

Úrady identifikovali muža, ktorý je podozrivý z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre neďaleko námestia Times Square v newoyrskej štvrti Manhattan, ako 27-ročného Akayeda Ullaha. Výbuch mu spôsobil zranenia – popáleniny brucha a rúk, menej vážne zranil aj troch ďalších ľudí.

>> Výbuch rúrkovej bomby v metre v New Yorku súvisí s terorizmom >>

Podľa polície prišiel Ullah do USA z Bangladéša pred siedmimi rokmi na víza nazývané prednostné – udeľujú sa príbuzným ľudí, ktorí sú už občanmi USA alebo majú v USA trvalý pobyt.

Útočník podľa denníka New York Times vyšetrovateľom povedal, že svojím činom sa chcel pomstiť za americké letecké útoky na tzv. Islamský štát (IS). Inšpirovali ho plány útokov na vianočné ciele v Európe. Miesto v New Yorku si vybral pre rozvešané vianočné plagáty.

Pomáhal si propagandou Islamského štátu

Polícia vyhlásila, že Akayed Ullah v pondelok 11. decembra 2017 počas vrcholiacej rannej dopravnej špičky úmyselne odpálil podomácky vyrobené výbušné zariadenie v chodbe metra pod námestím Times Square. Foto: TASR/AP | Foto: TASR/AP

Vyšetrovateľom sa doposiaľ podarilo zistiť, že rúrková bomba bola odpálená pomocou vianočného osvetlenia, zápaliek a deväťvoltovej batérie. Krátka rúrka bola naplnená výbušným práškom, ale výbuch nebol dostatočne silný na to, aby ju rozmetal na množstvo smrtiacich úlomkov. Pri príprave útoku si Ullah pomáhal propagandou IS na internete, uviedla agentúra AP.

Rodina Akayeda Ullaha vydala prostredníctvom Rady pre americko-islamské vzťahy vyhlásenie, v ktorom vyjadrila hlboké poľutovanie z utrpenia spôsobeného útokom. Zároveň však kritizovala spôsob, ako sa k nej správali orgány činné v trestnom konaní, keď okrem iného dali jedného jej neplnoletého člena vyviesť z triedy a vypočúvali ho bez prítomnosti rodiča, opatrovníka alebo právneho zástupcu.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí